Odkryto najstarszy browar na świecie

Egipsko-amerykańska misja archeologiczna, kierowana przez dr Matthew Adamsa z New York University i dr Deborah Fishhak z Princeton University, pracująca w North Abydos w prowincji Sohag w Egipcie odkryła najstarszy browar na świecie.


Dr Mustafa Waziri, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady Starożytności, powiedział, że fabryka prawdopodobnie pochodzi z czasów króla Narmera. Narmer rządził Egiptem ponad 5000 lat temu, założył Pierwszą Dynastię i zjednoczony Górny i Dolny Egipt.

Zdjęcie opublikowane przez egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności pokazuje pozostałości rzędu kadzi używanych do fermentacji piwa w kompleksie, który może być najstarszym wysokowydajnym browarem na świecie, odkrytym na stanowisku archeologicznym na południu Egiptu w Abydos – egipskim Ministerstwie Starożytności / AFP /


Według Waziry, browar składał się z ośmiu dużych sektorów służących jako „jednostki do produkcji piwa”. Każdy z nich zawierał około 40 glinianych garnków ustawionych w dwóch rzędach. Mieszankę ziaren i wody ogrzewano w kadziach, przy czym każda niecka „utrzymywana była na miejscu za pomocą dźwigni z gliny ustawionych pionowo w formie pierścieni”.

Dużo świeżego piwa na „królewskie rytuały”

Adams, który kieruje wspólną misją archeologiczną, powiedział, że badania wykazały, że piwo było produkowane na dużą skalę a browar miał wybicie 22,4 hektolitrów.
Browar „mógł zostać zbudowany w tym miejscu specjalnie w celu zaopatrywania królewskich rytuałów, które odbywały się w obiektach pogrzebowych królów Egiptu”, powiedział cytowany w oświadczeniu.
Dowody na produkcję piwa w starożytnym Egipcie nie są nowe, a wcześniejsze odkrycia rzucają światło na tę produkcję.


W ostatnich miesiącach Egipt ogłosił kilka ważnych odkryć, które mogłyby pobudzić turystykę – sektor, który doznał wielu ciosów, od powstania w 2011 r. po pandemię koronawirusa.
Władze spodziewały się, że w 2020 r. Egipt odwiedzi 15 milionów turystów, w porównaniu z 13 milionami w poprzednim roku, ale wirus powstrzymał wczasowiczów.

http://www.antiquities.gov.eg/DefaultAr/pages/NewsDetails.aspx?newsid=2491#