Danonki i Żywiec Zdrój napędzane wiatrakami

Działalność Danone w Polsce stanowi obecnie 6% całkowitego zużycia energii przez firmę na całym świecie.

Koncern właśnie zawarł umowę z grupą Green Investment (GIG) na dostawę energii odnawialnej do siedmiu zakładów produkcyjnych na południu Polski. Energię ma dostarczyć farma wiatrowa GIG Jozwin.


Umowa ma wspierać cele koncernu spożywczego w zakresie dekarbonizacji – koncern Danone zobowiązał się do osiągnięcia 100% odnawialnej energii elektrycznej do 2030 r. Danone działa w Polsce od 1992 roku i zatrudnia ponad 3000 osób. Koncern jest częścią RE100 – porozumienia firm, które zobowiązały się do korzystania jedynie z odnawialnej energii elektrycznej.

Licencjonowanym dostawcą energii elektrycznej dla Danone ma być Axpo Polska.

Umowa ta pokazuje naszą zdolność do partnerskiej współpracy z naszymi klientami, w tym przypadku Danone, w celu opracowania indywidualnych rozwiązań w trudnych warunkach rynkowych. Po zrozumieniu specyficznych potrzeb Danone, GIG we współpracy z Axpo stworzył i dostarczył rozwiązanie, które spełnia wymagania Danone oraz ambicje redukcji emisji dwutlenku węgla w sposób efektywny kosztowo – powiedział Edward Northam, szef GIG Europe.

Wszystkie firmy Danone łączy podwójne zaangażowanie w zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny oraz ramy działań Danone „Jedna planeta. Jedno zdrowie ”. Uważamy, że mamy szczęście, że możemy znaleźć partnerów, którzy pomogą nam przekształcić tę wizję w czyn. Jak dotąd firma Danone osiągnęła 54,3% odnawialnej energii elektrycznej. Firma Danone zobowiązuje się do fizycznego dostarczania zielonej energii do naszych zakładów w krajach, w których prowadzimy działalność stwierdziła Cyndi Kohuska, Global Sourcing Manager, Energy & Utility, Danone.

źródło: Green Investment Group