Polskie Jabłka w Dubaju

Jabłka są naszym dobrem narodowym – Polska, obok Włoch i Francji, jest liderem produkcji tych owoców w Europie. Projekt „Siła smaku, witamin i kolorów – poznaj jakość jabłek z Europy” realizowany jest przez Stowarzyszenie Unia Owocowa w konsorcjum ze Związkiem Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest promocja europejskich owoców w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).

Organizatorzy chcą ukazać różnorodność europejskich jabłek, a także podkreślić ich wysoką jakość, walory smakowe, świeżość oraz bezpieczeństwo spożycia. Projekt jest ukierunkowany na Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz do Chiny i Indie – kraje, w których stale rośnie import świeżych produktów.

W ostatnich latach polskie jabłka podbiły kilka rynków perspektywicznych m.in. Egipt, Jordanię czy Arabię Saudyjską.

W sezonie 2019/2020 Unia Europejska wyeksportowała w sumie 56 741 ton jabłek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) , w tym 1388,856 ton z Polski. W styczniu i w lutym 2021 roku z naszego kraju do ZEA trafiło już 278,846 ton jabłek

Drzewa owocowe zajmują 1,3 mln ha w Unii Europejskiej. Jesteśmy liderem w Europie, na kolejnych miejscach są Włochy i Francja. Unia Europejska produkuje 10 mln ton jabłek rocznie, a Polska aż 3,5 mln ton.

Polskie jabłka są obecnie eksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co jest niemałym sukcesem. Chcemy zwrócić uwagę arabskich nabywców na wysoką jakość polskich owoców i zwiększyć ich eksport w rejonie Bliskiego Wschodu – wyjaśnia Paulina Kopeć, sekretarz generalna Unii Owocowej.

Potencjał rynku Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest duży i obiecujący. Polska eksportuje rocznie około 400 kontenerów jabłek do Dubaju. Obecnie koncentrujemy się na rynku ZEA, ale są też inne możliwości ekspansji na pozostałe kraje Zatoki Perskiej. Liczymy na to, że eksport jabłek z Polski do Dubaju zwiększy się, ponieważ jakość naszego jabłka poprawia się z roku na rok. Oczekujemy nowych kontraktów, gdyż zainteresowanie importem europejskich, w tym polskich, jabłek było wysokie – podkreśla Karolina Kamińska, projekt manager Unii Owocowej.