Jogurt i bakteria z kwiatu przebiśniegu

Amerykański producent jogurtów Trimona Bulgarian Yogurt dodał do swojej oferty nową linię Superfood, w skład której wchodzi probiotyczny jogurt, określany przez firmę jako jogurt 2.0 – łączący w sobie zdrowe właściwości jogurtu i superfoods. Nowa linia charakteryzuje się starannie dobranymi składnikami w celu zapewnienia odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy, błonnika, witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Zawiera również ProViotic – innowacyjną, przyjazną bakterię, wyizolowaną z kwiatu przebiśniegu i wyhodowaną w soku warzywnym. Wegański, organiczny i wolny od alergenów ProViotic został naukowo udowodniony jako silny inhibitor patogenów.
Dodać należy, iż wszystkie produkty firmy są pakowane w całkowicie nadającą się do recyklingu kombinację tektury i plastiku K3® firmy Greiner Packaging – Trimona była jedną z pierwszych firm mleczarskich w USA, która przyjęła to innowacyjne, w pełni i łatwo nadające się do recyklingu opakowanie.

https://www.greiner-gpi.com/en/Magazine/Trimona-chooses-K3-r-cardboard-plastic-combination-for-new-Superfood-range_s_293232