Whisky: jak zostać master blenderem?


Whisky to trunek, w którym docenia się przede wszystkim walory aromatyczne wraz z wkomponowanym smakiem. Jego tworzenie to prawdziwa sztuka, wymagająca nie tylko wiedzy technicznej i technologicznej ale i zdolności sensorycznych twórców oraz finezji, wyobraźni i intuicji. Nic więc dziwnego, że ludzie odpowiedzialni za ostateczny kształt whisky to prawdziwi mistrzowie w swoim fachu.


Komponowaniem składników każdej whisky zajmują się master blenderzy. Ich zadaniem jest tworzenie takiego połączenia przeróżnych aromatów i smaków, które – zachowując przyjęty profil sensoryczny oraz tradycję danego trunku – będą cieszyć podniebienia jeszcze wielu przyszłych pokoleń. Do tak trudnego zadania predestynowane są osoby o niewiarygodnie wrażliwym nosie i podniebieniu, najlepsi z najlepszych.

Zawód master blendera to profesja pełna pasji, przygód, wielu sukcesów ale i porażek i nie dla każdego dostępna. Ekspertami zostają tylko ci, którzy posiadają ogromną wiedzę oraz mogą poszczycić się niezwykle czułymi zmysłami. Master blender bowiem, podobnie jak rasowy perfumiarz, musi rozróżniać i zapamiętywać wszystkie składowe aromaty i smaki z poszczególnych beczek używanych przy produkcji/ komponowaniu whisky. Dlatego, wgłębiając się w coraz drobniejsze szczegóły degustowanej whisky, wchodząc w coraz głębsze warstwy tak złożonego trunku, rozcieńcza go wodą. Co ważne, bardzo istotnym elementem jest udział poszczególnych beczek, które są do dyspozycji master blendera, przy tworzeniu wskazanego wzorca.

Do wyjątkowych zmysłów należy jednak dodać ogromne doświadczenie, kreatywność i określone umiejętności techniczne. Niebagatelną rolę w tworzeniu whisky odgrywa również wyobraźnia sensoryczna, która wizualizuje to, co fizycznie tworzymy, w spójną całość. Pozwala ona na poszukiwania nowych form ekspresji i tworzenie nowych trunków lub udoskonalanie tych już istniejących.


Doświadczenie to przede wszystkim znajomość technologii produkcji whisky. Do umiejętności technicznych z kolei zaliczyć można wiedzę na temat osiągania dojrzałości przez poszczególne rodzaje whisky oraz techniki tworzenia jej poszczególnych rodzajów. Kreatywność master blendera przejawia się w potędze jego wyobraźni, dzięki której powstają często nowe zaskakujące i innowacyjne połączenia smaków i aromatów.

Droga do tytułu master blendera jest długa i trudna. Osoba pretendująca do tego tytułu najpierw musi wyedukować się w zakresie rozpoznawania kilkuset przeróżnych aromatów oraz podstawowych smaków, określania ich natężenia, zbudowania i uporządkowania pamięci sensorycznej, co zajmuje wiele lat.

Następnie zostaje poddana wielokrotnym testom sprawdzającym zarówno jej talent jak i wiedzę. Kandydat, który przejdzie wszystkie testy, zaczyna pracować w zespole doświadczonych ekspertów, gdzie nadal realizuje odpowiednie szkolenia i projekty. Poszerzając wiedzę i zdobywając doświadczenie, dany kandydat może liczyć na stałe miejsce w zespole ekspertów. Nie jest to liczna grupa – zazwyczaj należy do niej od sześciu do ośmiu osób, które często są również sędziami międzynarodowych konkursów alkoholi. Nic więc dziwnego że zawód master blendera jest profesją prestiżową, o którą ubiegać się mogą tylko najlepsi z najlepszych.

autor tekstu: Marek Gogola

Polecamy również tego autora: