Nowy sposób ekstrakcji białka i błonnika z młóta browarnianego

Z uwagi na to, iż browarnictwo rzemieślnicze stało się w ostatnich latach bardziej popularne – zwiększony popyt doprowadził do zwiększenia produkcji, generując znaczny wzrost ilości odpadów z browarów, z których 85 procent to młóto.

W celu pilnej potrzeby ograniczania ilości powstających w tym przemyśle odpadów, naukowcy odkryli nowy sposób ekstrakcji białka i błonnika z młóta browarnianego – przekształcenie resztek zboża w produkty o wartości dodanej. Po usunięciu całego aromatu z jęczmienia i innych ziaren, pozostaje bowiem bogaty w białko i błonnik proszek, zwykle używany w paszach dla bydła lub wyrzucany na wysypiska śmieci. Warto wspomnieć, iż ten produkt uboczny ma bardzo wysoki procent białka w porównaniu z innymi odpadami rolniczymi. Ludziom trudno jest strawić młóto ze względu na wysoką zawartość błonnika (do 70%). Mogą z tego jednak skorzystać zwierzęta.
Początkowo naukowcy zaproponowali wykorzystanie wyekstrahowanego białka jako tańszego, bardziej zrównoważonego zamiennika mączki rybnej do karmienia krewetek hodowlanych. Następnie zaczęli badać wykorzystanie białka jako składnika produktów spożywczych, zaspokajając zapotrzebowanie konsumentów na alternatywne źródła białka, a także do wytwarzania wielu produktów, takich jak kauczuk syntetyczny, czy paliwo.

https://www.foodingredientsfirst.com/news/researchers-separate-spent-brewers-grain-into-proteins-with-potential-food-applications.html

https://www.miragenews.com/separating-beer-waste-into-proteins-for-foods-539950/