1 czerwca – Światowy Dzień Mleka

1 czerwca w Polsce kojarzony jest z radosnym Dniem Dziecka. Tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Mleka. Przedstawiamy smaczne sposoby na włączenie mleka do jadłospisu oraz kilka mlecznych ciekawostek.

Czy wiesz, że…
Historie o mlecznych kąpielach Kleopatry przeszły już do legendy. Zresztą do dziś mleko jest wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Jeśli jednak chodzi o dietę ludzi z różnych zakątków świata, kwestia mleka prezentuje się jeszcze bardziej interesująco. W Polsce i wielu innych krajach europejskich (np. Francji i Holandii) największą popularnością cieszy się mleko krowie. Grecy spożywają dużą ilość mleka koziego, w kulinariach Indii oraz Bałkanów używane jest mleko bawole, a w części krajów arabskich – wielbłądzie. W Tybecie nikogo nie zaskakuje mleko jaków, z kolei ludność zamieszkująca tereny Laponii należy do smakoszy mleka… reniferów.

Zdaniem naukowców, spożywając mleko do śniadania, zamiast na przykład soku, dłużej pozostajemy syci. Tak dzień zaczynają na przykład Skandynawowie, znani z doskonałego zdrowia. To właśnie w Finlandii pije się najwięcej mleka, natomiast największym producentem mleka na świecie są Indie, a po nich Stany Zjednoczone.

Co ciekawe, dodawanie mleka do herbaty było kiedyś przywilejem jedynie osób zamożnych, ale nie w przypadku Brytyjczyków! Historia mówi, że w Wielkiej Brytanii, w czasach kiedy herbata była bardzo droga, mniej zamożne osoby dolewały mleka do herbaty i to właśnie było wyznacznikiem zamożności – im mniej go dolewano, tym osoba była bogatsza. Obecnie zwyczaj picia herbaty z mlekiem jest tam tak zakorzeniony, że prosząc o herbatę w tym kraju, możemy być pewni, że dostaniemy bawarkę.

Popularność mleka na świecie jest ogromna, nic więc dziwnego, że święto dedykowane mleku obchodzone jest globalnie i to już od 20 lat! Światowy Dzień Mleka pojawił się w kalendarzach w 2001 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.
Pij mleko na zdrowie!

Codzienne spożywanie mleka rekomendowane jest przez Instytut Żywności i Żywienia. Produkty mleczne uwzględnione zostały w piramidzie żywieniowej jako najlepsze źródło dobrze przyswajalnego wapnia. Składnik ten jest kluczowy dla prawidłowej budowy kości oraz zębów. Pozytywnie wpływa na krzepliwość krwi i układ nerwowy. Dlaczego jeszcze warto pić mleko? W jego składzie znajdują się białka oraz składniki mineralne: fosfor, magnez i potas, odpowiadające za utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia krwi. Witamina D, która również obecna jest w mleku, wspomaga wchłanianie wapnia, a do tego może zapobiegać wystąpieniu krzywicy. Witamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, z kolei witaminy z grupy B (zwłaszcza B2 i B12) wspierają układ nerwowy, a także przyczyniają się do niwelowania uczucia zmęczenia.


Mleko uznawane jest za jedyny produkt zawierający wszystkie niezbędne składniki odżywcze pozwalające na przeżycie. Nabiał powinien więc być stałym elementem diety dorosłego człowieka. Zaleca się spożywanie go 2-3 razy dziennie. Picie mleka lub innych produktów mlecznych, które spełniają restrykcyjne normy jakości i pochodzą od sprawdzonych dostawców, jak na przykład Mleko Wiejskie OSM Piątnica, może być doskonałym sposobem na uzupełnienie płynów i niedopuszczenie od odwodnienia organizmu.

Nie tylko mleko
Mleko jest bazą wielu produktów nabiałowych, które mogą stanowić uzupełnienie i urozmaicenie codziennego jadłospisu. Doskonałym pomysłem na włączenie mleka do diety, zwłaszcza w upalne dni, jest maślanka; uzupełnieniem śniadania serek wiejski, a na deser jogurt owocowy czy serek homogenizowany.

Mleko bez laktozy
Osoby cierpiące na nietolerancje laktozy nie muszą rezygnować z mleka i ulubionych produktów mlecznych. Na rynku coraz bardziej powszechne są produkty bez laktozy, w tym mleko i serki wiejskie (m.in. od Piątnicy). Ich szeroka dostępność znacznie ułatwia komponowanie zarówno codziennych posiłków, jak i przygotowanie bardziej złożonych przysmaków pokroju świątecznych ciast.

Dla uczczenia Światowego Dnia Mleka proponujemy przyrządzenie wyśmienitego deseru z wykorzystaniem mleka i śmietanki. Poniżej prezentujemy sprawdzony przepis na Panna Cottę.

Karmelowa panna cotta
Czas przygotowania: 45 minut
Liczba porcji: 3

Składniki:

Panna Cotta:
Śmietanka 36% OSM Piątnica 250 ml
Mleko Wiejskie 3,2% OSM Piątnica 250 ml
żelatyna 3 płaskie łyżeczki
cukier 3 łyżki
cukier z prawdziwą wanilią 2 łyżeczki

Sos karmelowy:
Śmietanka 36% Piątnica 150 ml
Cukier 4 łyżki

Sposób przygotowania:

1. Żelatynę zalej zimną wodą i odstaw na kilka minut.

2. Do garnka wlej śmietankę i mleko, dodaj oba rodzaje cukru i doprowadź do wrzenia. Dodaj namoczoną żelatynę, całość dokładnie wymieszaj. Dla napowietrzenia masy użyj miksera lub blendera, przelej do słoiczków. Wstaw do lodówki na kilka godzin, by deser stężał.

3. W międzyczasie przygotuj sos karmelowy. W rondelku karmelizuj na wolnym ogniu cukier z niewielką ilością wody – aż do uzyskania złotego koloru.

4. Dodaj śmietankę i starannie wymieszaj, by składniki połączyły się. Pod koniec dodawaj stopniowo mleko dla uzyskania odpowiedniej gęstości.

5. Po wystudzeniu udekoruj Panna Cottę sosem karmelowym. Smacznego!

Oprac. na podstawie materiału OSM Piątnica