Kubki wielorazowego użycia – polski pomysł na ekologię

Mianują się ekspertami ds. eliminacji jednorazowych kubków. Mowa o Take!Cup – ogólnopolskim systemie kaucyjnym.

Cały pomysł przypomina sprytny StartUp. Opiera się on na trendzie proekologicznym i trosce o środowisko. Twórcy kubków wielorazowego użycia podają, że ludzkość zużywa rocznie 3 miliardy kubków jednorazowych. – Średni czas w jakim kubek, od momentu podania kawy, trafi do śmietnika to około 15 minut – argumentują na swojej stronie. To problem, na który proponują rozwiązanie: jeden kubek Take!Cup zastępuje aż do 1000 kubków papierowych.

W punktach partnerskich Take!Cup za napój wydany w firmowym kubku płaci się kaucję 5 zł. Odbiera się ją oddając kubek z powrotem w tym, lub innym punkcie partnerskim. A jest już ich w Polsce prawie 130 (stan na 4 czerwca 2021).

fot. www.takecup.pl

Choć marketing systemu opiera się na pomysłowości jego twórców, brak tu milionów na promocję, a strona internetowa jest wciąż w rozbudowie, to ciekawa inicjatywa zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Zarówno ze strony klientów jak partnerów systemu kaucyjnego. Ci ostatni mają zyskać podwójnie, gdyż nie muszą więcej kupować kubków jednorazowych, a do tego mogą przypiąć sobie plakietkę proekologicznej kawiarni.

Z zainteresowaniem będziemy śledzić rozwój pomysłu.