Co to znaczy ocet żywy?

Kupując octy żywe warto zwrócić uwagę, aby pochodziły one ze sprawdzonego miejsca. Jedynie naturalne, niepasteryzowane i niefiltrowane octy wykazują właściwości zdrowotne. O wysokiej jakości octów świadczy obecność „matki octowej” czyli naturalnej substancji złożonej z formy celulozy i dobrych bakterii octowych rozwijających się podczas procesu fermentacji. Najczęściej matka octu przyjmuje postać widocznej zawiesiny lub galaretkowatego krążka na powierzchni płynu. Po usunięciu matki ocet można przefiltrować przez gazę, ale warto polubić picie go z „niteczkami”, czyli owocowym osadem.

Octy żywe zawierają naturalne kultury bakterii, witaminy A, C, B i E, sole mineralne, a także cały szereg enzymów i aminokwasów jak również ważne dla zdrowia składniki balastowe jak pektyny, które nie dopuszczają do odkładania się wapnia w ściankach tętnic oraz bioflawonoidy, których obecność sprzyja lepszemu przyswajaniu przez organizm witaminy C.

Żywe octy powstają w procesie powolnej naturalnej fermentacji dojrzałych owoców. Aromatyczne polskie jabłka, gruszki oraz bogaty w witaminę C rokitnik to źródło cennych dla zdrowia składników i orzeźwiającego, wytrawnego smaku. Regularnie spożywane octy wpływają korzystnie na układ trawienny, a także poprawiają odporność i samopoczucie.