Innowacja dla opakowań aseptycznych

Leap Accelerator Program – innowacja od Tetra Pak dla opakowań żywności


Tetra Pak – międzynarodowy koncern oferujący kompletne rozwiązania do przetwarzania i pakowania żywności płynnej oraz półpłynnej zawierającej cząstki, uruchomił specjalny program – Leap Accelerator Program. Firma będzie oferować markom pomoc swoich ekspertów i wykonawców w formułowaniu produktów i ukierunkowaniu na nowe okazje konsumpcyjne, opracowywaniu opakowań i promocji, a także pomocy w zakresie spójności i skalowalności. Produkty, które program akceleratorowy mógłby wspierać, obejmują żywność nabiałową i roślinną, a także napoje o wysokiej kwasowości.
Dodatkowo firma zwraca szczególną uwagę na kwestie jakości, bezpieczeństwa, zdrowia oraz ekologii, proponując opakowania, które nie pogarszają smaku i właściwości produktów, a przy ich opracowywaniu unika stosowania konserwantów, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy konsumenci są coraz bardziej zaniepokojeni obecnością sztucznych składników w żywności.

Koncern pracuje aby aseptyczne opakowania były nie tylko zrównoważoną opcją, ale także dobrze przystosowaną do wymagań nowoczesnej produkcji żywności.


https://www.tetrapak.com/en-us/about-tetra-pak/news-and-events/newsarchive/Tetra-Pak-Launches-Leap-Accelerator-Program

https://www.fooddive.com/news/tetra-pak-launches-accelerator-program-to-speed-product-development/607101/