Polacy, w przeciwieństwie do posłów, nie chcą podwyżki akcyzy

W czwartek (28.10.2021) Sejm odrzucił wniosek o odrzuceniu projektu ustawy dot. podwyżki akcyzy, oznacza to dalszy proces legislacyjny i realne zagrożenie wejścia podwyżek w życie od stycznia 2022.

W odrzuceniu wniosku pomogły głosy posłów lewicy oraz Kukiz 15 a także posłów niezrzeszonych

Tymczasem większość Polaków jest przeciwna podwyżkom. O planowanych przez Rząd podwyżkach (o 10 proc. od 2022 roku i łącznie o 40 proc. do roku 2027) słyszała większość społeczeństwa.

Tylko 12,9 proc. badanych jest przekonana, że podwyżka akcyzy ma na celu względy zdrowotne, zaś aż 73,4 proc. uważa, że chodzi wyłącznie o zasilenie państwowej kasy.

Pandemia i jej skutki negatywnie wpływają na nastroje konsumenckie. Większość respondentów (57,6 proc.) uważa, że cena piwa już dziś jest wysoka. 31,5 proc. uważa przy tym, że w obliczu wysokiej inflacji nie powinno się podnosić podatków, a 39,4 proc. – że raczej warto je obniżać, by ulżyć obywatelom.


Dane pochodzą z badania Omnibus, październik 2021 r.: badanie ogólnopolskie, próba reprezentatywna 18+. Badanie wykonane na zlecenie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce.