CP Kelco wprowadza nowe rozwiązanie do produkcji solonej maślanki

CP Kelco, światowy lider w dziedzinie składników pochodzenia naturalnego, ogłosił wprowadzenie na rynek GENU® Pectin YM-SAL 200, ulepszonego rozwiązania stabilizującego dla maślanki o długim okresie przydatności do spożycia o bardziej słonym smaku, który preferują konsumenci.

Popularna w Indiach solona maślanka to orzeźwiający napój przyrządzany z jogurtu, przypraw i ziół. Słynie z chłodzenia organizmu i wspomagania trawienia, zwłaszcza po obfitych posiłkach. Jednak dotychczasowa formuła produkcyjna – z uwagi na obróbkę cieplną i wysoką zawartość soli może powodować agregację białek, uczucie ziarnistości w ustach i osadzania. Stąd prowadzono badania nad nową formułą opartą na naturalnych rozwiązaniach. Innowacyjna GENU® Pectin YM-SAL 200 chroni i stabilizuje białko w okresie przydatności do spożycia, a jednocześnie jest kompatybilna z obecnymi procesami produkcyjnymi i preferencjami smakowymi konsumentów – toleruje do 0,8% zawartości soli.

GENU® Pectin jest pozyskiwana i produkowana w sposób zrównoważony ze skórek cytrusowych, produktu ubocznego przemysłu sokowego.