Karp – nie tylko na święta

Karp jest zdecydowanie królem polskich stołów w okresie świątecznym, jednak specjaliści przekonują że warto zadbać, aby ryba na stałe gościła w naszej diecie.

Organizacja Producentów Polski Karp zorganizowała spotkanie na ten temat.

Zdaniem dr. Michała Nowaka, ichtiologa to właśnie karp jest gatunkiem ryby najlepszej jakości którą możemy dostać na polskim rynku. Na terenie naszego kraju znajduje się duża ilość hodowli tego gatunku – dzięki temu omijamy etap czasochłonnego transportu, a co za tym idzie możemy dostać świeży towar. Karp jest hodowany w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych a czas jego pełnego rozwoju wynosi ok. trzech lat.
Organizacja Producentów Polski Karp zapewnia, że ich ryby są dokarmiane jedynie mieszanką zboża zakupioną od okolicznych rolników, więc nie ma sposobu na sztuczne przyśpieszenie ich rozwoju.

Pani Joanna Tkaczewska, dietetyk informuje, że w mięsie karpia znajdziemy białko w proporcjach zbliżonych do mięsa zwierząt rzeźnych, cynk i żelazo, wapń oraz kolagen.

Ponadto Kamil Klekowski – kucharz i edukator pragnie uświadomić, że mięso karpia jest średniotłuste, co daje pełen wachlarz możliwości jego przygotowania w kuchni (w tortillach, tradycyjnie smażony, pieczony w piekarniku, w postaci mielonej w klopsikach i wiele innych)

Źródło informacji: Konferencja Karp zdrowy z natury