Niejedzenie mięsa a klimat

Duży usługodawca w branży Meat & Livestock Australia opublikował raport na temat korzyści klimatycznych wynikających z ograniczenia spożycia czerwonego mięsa poniżej ilości zalecanych w wytycznych żywieniowych.

Australijskie wytyczne dietetyczne zalecają spożywanie 65 gramów chudego, gotowanego, nieprzetworzonego czerwonego mięsa dziennie.

Raport MLA zatytułowany „Wpływ czerwonego mięsa na środowisko” wskazuje, że australijska produkcja jagnięciny jest już w rzeczywistości neutralna dla klimatu.

Naukowcy z CSIRO odkryli, że ilość konsumowanej żywności jest głównym wyznacznikiem jej na środowisko. Im więcej spożywanego jedzenia, tym większy wpływ diety, niezależnie od tego, czy jest to dieta zdrowa, czy niezdrowa.

Okazało się, że jagnięcina i ryż są produktami w australijskiej diecie, które są neutralne dla klimatu. Oznacza to, że system produkcyjny nie przyczynia się już do dodatkowego wzrostu temperatury na świecie. Badania wykazują również niski wpływ produkcji wołowiny i jagnięciny na wodę i grunty uprawne.

Analiza badań MLA wskazuje, że bydło i owce zazwyczaj pasą się na rodzimych pastwiskach, dlatego ich produkcja wymaga niewielkiego lub żadnego nawadniania. Ponadto dokarmianie zwierząt zbożem jest zazwyczaj ograniczone do krótkich okresów, w zależności od warunków klimatycznych i wymagań rynku.

Veronique Droulez, starszy menadżer ds. żywienia w MLA: Badania wykazały, że wskazówki dotyczące porcji są kluczem do zrównoważonej konsumpcji wszystkich produktów spożywczych.

Najważniejszą rzeczą, jaką ludzie mogą zrobić w zakresie zrównoważonej konsumpcji, jest spożywanie wszystkich produktów spożywczych w odpowiedniej ilości. W przypadku czerwonego mięsa oznacza to od trzech do czterech zdrowych, zbilansowanych posiłków tygodniowo – powiedziała Veronique Droulez, starszy menadżer ds. żywienia w MLA.

Źródło: theland.com.au