Zdrowe fast foody z automatu

Inżynierowie National University Science and Technology (NUST) i Karfidov Lab opracowali prototyp automatu do przygotowywania zdrowych potraw. Inżynierowie twierdzą, że urządzenie gotuje dania z warzyw i zbóż w 30-60 sekund. Potrawy maja byc odpowiednie dla osób prowadzących zdrowy tryb życia lub cierpiących na alergie i inne choroby.

Urządzenie załadowane jest 16 podstawowymi składnikami – warzywami, płatkami zbożowymi, ziemniakami, makaronem – oraz 20 dressingami i dodatkami (sosy, sery, orzechy). Dzięki temu zestawowi Salatomat może ugotować do 1000 różnych potraw, a użytkownik może stworzyć indywidualną kombinację produktów.

Proces gotowania przez robota rozpoczyna się od przygotowania produktów – obróbka termiczna i ultrafioletowa (w celu ochrony przed drobnoustrojami i wirusami), krojenie warzyw, stabilizacja temperatury (chłodzenie lub ogrzewanie, w zależności od potrawy). Po tym następuje określenie dawki, pakowanie i dozowanie. Cykl kończy utrwalenie danych pod kolejne zamówienia klientów – informuje Aleksey Karfidov, kierownik działu inżynierii urządzeń technologicznych w NUST MISIS, współzałożyciel i generalny projektant Karfidov Lab.

Według twórców robot jest w stanie zapewnić dostępność, bezpieczeństwo i higienę składników, szybkie przygotowanie oraz indywidualny skład żywieniowy. Urządzenie będzie również całkowicie bezdotykowe – wszystkie procesy gotowania będą przeprowadzane bez ingerencji człowieka.

Wszystkie składniki w pojemnikach Salatomat są wstępnie kondycjonowane i ładowane do higienicznie zamkniętych pojemników. Produkty mogą być przechowywane w pojemnikach maksymalnie przez osiem godzin, a jeśli nie są używane, należy je zutylizować.

Gotowanie trwa 30-60 sekund, więc robot może wyprodukować od 150 do 500 porcji dziennie.

Urządzenie ma własny mózg i pamięć. Inteligentny moduł zbiera i przechowuje dane o preferencjach smakowych oraz wskazaniach medycznych i ograniczeniach każdego zamówienia. Kontener „wie”, co się w nim znajduje, dzięki chipowi RFID – dodał Aleksey Karfidov.

Źródło: newfoodmagazine.com