Browar Zamkowy w Raciborzu

prezentacja browaru – materiał nadesłany przez  Browar Zamkowy

Browar Zamkowy w Raciborzu posiada spośród wciąż działających w Polsce browarów jedną z najstarszych tradycji warzenia piwa. Pierwsze oficjalne wzmianki o browarze pochodzą z 1567 roku, choć panuje przekonanie, że działanie browaru przy Zamku Piastowskim rozpoczęło się co najmniej 30 lat wcześniej.

Największy rozkwit browaru przypadał na przełom XIX i XX wieku, kiedy to po wielkim pożarze mającym miejsce w 1858 roku browar odbudowano, wyposażono w nowoczesną na owe czasy maszynę parową, zaś w skarpie zamkowego wzgórza, głęboko pod ziemią, ulokowano fermentownie i leżakownię, które mieszczą się tam do dzisiaj. Woda do browaru doprowadzana była dębowym rurociągiem. Piwo leżakowano przez okres 3 miesięcy w drewnianych beczkach, drewniane były również kufy w fermentowni.

Po dziś dzień w Browarze Zamkowym hołduje się raciborskiej tradycji warzenia. Piwo, niezmiennie, powstaje tylko z pełnowartościowych i naturalnych składników, a cały proces fermentacji odbywa się jak przed wiekami w otwartych kadziach. W skarpie zamkowego wzgórza piwo leżakuje przez okres minimum 4 tygodni do nawet kilku miesięcy w zależności od stylu. W tym czasie nabiera swoich wyjątkowych walorów smakowych i zapachowych, a także w sposób naturalny nasyca się dwutlenkiem węgla.

Browar Zamkowy to nie tylko miejsce warzenia piwa, ale również ważny element na turystycznej mapie województwa śląskiego. W pubie „Maszynownia” położonym pomiędzy dziedzińcem zamku, a terenem browaru można spróbować wszystkich jego specjałów w akompaniamencie zapachu słodu wydobywającego się z sąsiadującej warzelni.

Browar działa aktywnie na rzecz promocji miasta i regionu poprzez uczestnictwo w wielu kulturowych wydarzeniach jak np. Festiwal Górnej Odry, Industriada, Festiwal Śląskie Smaki i wiele innych. Ludzie wracają do miejsc i rzeczy, które dobrze kojarzą. Browar Zamkowy chce być takim miłym wspomnieniem, pamiątką w myślach, nad którą na co dzień pracuje wielu ludzi pełnych pasji.