Browar PINTA

prezentacja browaru – materiał nadesłany przez Browar PINTA

Browar PINTA tworzą ludzie, których największym pragnieniem było prawdziwe piwo. Nie koncernowe, warzone przemysłowymi metodami i pozbawione wyjątkowości. Tylko takie, które odpowiada ludziom ze względu na smak i aromat, a nie niskie koszty produkcji.

Widzieli, jak Polska staje się piwną monokulturą, zdominowaną przez wielkich producentów. Dlatego ponad 10 lat temu umieścili chmiel na sztandarach i stanęli na czele piwnego buntu. Pokazali, że w Polsce są ludzie zainteresowani autorskimi piwami. Zaczęli warzyć nie tylko dla siebie, ale też dla nich.

Jak twierdzi piwny bloger Tomasz Kopyra, polskie piwowarstwo dzieli się na to, co było przed Atakiem Chmielu (pierwszym komercyjnym piwem PINTY) i to, co nastąpiło po nim. W niecały rok po rynkowym debiucie PINTY w 2011 r. ruszyła fala browarów rzemieślniczych. Dziś na mapie Polski jest już ponad 350 browarów; najwięcej w historii. Z kraju wódczanego znowu staliśmy się krajem piwnym.

Dzięki kraftowej fali piwo przestało być banalne, a nawet stało się wizytówką Polski. Wśród 100 najlepszych browarów świata w 2021 roku – wg portalu RateBeer.com – PINTA zajmuje zaszczytne 30. miejsce.

Za jakość, kreatywność i obfite chmielenie, za piwa starzone w drewnianych beczkach, kwaśne i dzikie, za serię piw w puszkach, za kolaboracje niemal z całym światem, za wskrzeszanie zapomnianych stylów, za nowości i szacunek do tradycji, za promowanie piwowarstwa domowego, za PINTĘ Miesiąca, pomoc pubom, aukcje dla WOŚP i Szlachetnej Paczki, za bycie blisko swoich fanów. Jest wiele powodów, za które można docenić PINTĘ.

Nieustannie szukają inspiracji i inspirują innych. Z piwowarami PINTY współpracują piwowarzy z innych browarów, plantatorzy chmielu, restauratorzy, producenci kawy, win, cydru i czekolady.

Ekipa PINTY przez 8 lat warzyła w wynajmowanych browarach, a od 2019 r. oprowadza wycieczki po własnym zakładzie w Wieprzu. Nad rzeką Sołą, u podnóży wzgórza Grojec szlifują się dziś piwne gusta i playlisty ulubionych piw nie tylko Polaków.