Francja: zakaz pakowania w plastik

Z początkiem stycznia 2022 we Francji weszło w życie prawo, które zakazuje sprzedaży owoców i warzyw opakowanych w plastik.

Na liście nowych przepisów znalazło się około 30 warzyw i owoców m.in. jabłka, bakłażany, banany, papryka czy pomarańcze. Zdaniem rządu takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć produkcję plastikowych opakowań nawet o 1 mld sztuk rocznie.

Codziennie zużywamy skandalicznie dużą ilość jednorazowych opakowań z plastiku. Ustawa ma na celu ograniczenie  zużycia plastikowych opakowań i zastąpienia ich opakowaniami wielokrotnego użytku lub nadającymi się do recyklingu – informuje francuskie Ministerstwo Środowiska.

Zwolnione z tego zakazu są m.in. opakowania ważące ponad 1,5 kg oraz zawierające przetworzone i pokrojone owoce. W przypadku np. pomidorów koktajlowych lub malin i borówek producenci mają czas na znalezienie alternatywy dla plastikowych opakowań. Francji zależy na wycofaniu plastiku do 2026 roku.

Sprzedaż produktów luzem jest trudna, bo klienci dotykają owoce, a inni nie chcą później takich produktów.

Francois Roch, prezes francuskiej federacji sprzedawców owoców podkreśla, że przejście z plastiku na tekturę będzie trudne do wprowadzenia w tak krótkim czasie. Sprzedaż produktów luzem jest skomplikowana, ponieważ klienci dotykają owoce w sklepie, a inni nie chcą potem takich produktów – komentuje.

W 2021 r. we Francji zakazano już sprzedaży plastikowych słomek, kubków i sztućców oraz styropianowych pudełek na wynos. To dopiero początek walki Francuzów z plastikiem. Również od 2022 r. w miastach mają stanąć publiczne krany z wodą pitną, aby ograniczyć kupowanie butelek.

Nieprzestrzeganie będzie skutkować grzywną w wysokości do 15 000 euro. Przewidziano jednak 6-miesięczny okres tolerancji na usuwanie zapasów opakowań.

Źródło: www.service-public.fr