Odpady z piwa alternatywnym źródłem białka

Firma powiązana z Budweiserem, Anheuser-Busch InBev, pracuje nad opracowaniem alternatywnych źródeł białka, wykorzystując pozostałości po procesie warzenia piwa. 

Anheuser-Busch InBev pracuje nad wykorzystaniem pozostałości brzeczki do tworzenia alternatywnych źródeł białka. Firma nawiązała współpracę z EverGrain, aby opracować technologię, która umożliwi im ekstrakcję białek i włókien z ziaren.

Widzę okazję do połączenia naszej infrastruktury browarniczej i wiedzy eksperckiej z postępami biotechnologicznymi, aby pomóc sprostać rosnącym globalnym wyzwaniom związanym z żywnością i zrównoważonym rozwojem – informuje Michel Doukeris, dyrektor generalny Anheuser-Busch InBev.

EverGrain — wspierany przez Anheuser-Busch InBev — został uruchomiony na początku 2022 roku, po pięciu latach rygorystycznych badań. Korzystając z innowacyjnych procesów, EverGrain przekształca jęczmień pozyskiwany w obiegu zamkniętym w składniki, które można stosować w różnych produktach spożywczych i napojach, takich jak koktajle proteinowe, batony, pieczywo i napoje jęczmienne.

Oczekuje się, że zastosowanie biotechnologii w żywności i napojach będzie ogromną szansą w ciągu najbliższych 10–20 lat. Szacuje się, że do 2035 r. rynek tylko alternatywnego fermentowanego białka osiągnie 22 miliardy dolarów  — mówi Bernardo Novick, globalny szef ZX Ventures.

Źródło: vegnews.com