Pierwsza polska mokra karma z białkiem owadów

Rynek karm dla zwierząt domowych wykazuje systematyczny wzrost, który dodatkowo przyspieszyła pandemia i ograniczenie kontaktów społecznych, powodujące zwiększenie liczby psów i kotów w polskich gospodarstwach domowych. Wzrosły potrzeby opiekunów zwierząt w zakresie żywienia swoich pupili produktami wysokiej jakości. Na znaczeniu zyskuje również rosnące zainteresowanie karmami, których producenci poszukują zrównoważonych rozwiązań.

Wielkość polskiego rynku karm dla zwierząt domowych wyniosła w 2021 r. ok. 390 tys. ton, a w ujęciu wartościowym przekroczyła 910 mln EUR. Najszybciej rozwijającym się segmentem rynku były karmy mokre dla psów i kotów, których sprzedaż rosła w dwucyfrowym tempie.

Zrównoważone trendy…

W ciągu ostatnich lat znacząco poprawiła się świadomość i wiedza konsumentów w zakresie wpływu jakości karmy na jakość życia i kondycję zwierząt. Mowa o wykluczaniu ze składu produktów takich dodatków jak zboża, czy oleje roślinne oraz potrzebie zwiększania mięsności karm. Konieczność żywienia psów i kotów białkiem pochodzenia zwierzęcego trzeba jednak pogodzić z wysokimi kosztami środowiskowymi związanymi z hodowlą zwierząt rzeźnych i drobiu.

Alternatywą jest karma oparta na białku z owadów. Zaletą w produkcji tego typu białka jest nie tylko ogromna oszczędność zużycia wody i terenów na potrzeby hodowli, ale także niska emisja CO2, możliwość zagospodarowania pozostałości z lokalnej produkcji rolnej oraz zero odpadów – owady w 100% wykorzystywane są w procesie produkcyjnym.

…i zrównoważona receptura

Marka Dogs Plate zaprezentowała właśnie pierwszą, produkowaną w Polsce, pełnoporcjową mokrą karmę dla psów na bazie białka z owadów Hermetia illucens. Karma Dogs Plate PROTEIN oparta na takim białku sprawdzi się w przypadku psów każdej rasy i wielkości, w tym dla zwierząt o wrażliwym przewodzie pokarmowym, z alergiami i nietolerancjami na inne rodzaje białka zwierzęcego.

Zaletą naszej karmy jest wykorzystanie białka insektów, dzięki któremu Dogs Plate PROTEIN jest nie tylko niezwykle pożywna, wysokostrawna i smakowita, ale produkcja jej podstawowego składnika nie obciąża środowiska naturalnego. Owady hodowane są między innymi na produktach ubocznych przemysłu rolno-spożywczego, a w procesie ich odchowu nie stosuje się żadnych hormonów wzrostu ani antybiotyków – podkreśla Agata Szukalska, założycielka i prezes zarządu Dogs Plate Sp. z o.o.

Pozostałe składniki karmy to warzywa, olej z kryla oraz suplementy. Jak wszystkie nasze produkty, Dogs Plate PROTEIN nie zawiera barwników, sztucznych aromatów ani środków konserwujących – dodaje Agata Szukalska

Lokalne pochodzenie

Karmy Dogs Plate produkowane są w zakładzie produkcyjnym w Poznaniu, a dostawcą białka z owadów do nowego produktu jest podpoznańska firma HiProMine.

Białko owadów ma wyjątkowo korzystny profil odżywczy. Pasta białkowa HiProMeat wytwarzana jest z doskonale przebadanych naukowo owadów Hermetia illucens, czyli muchy czarny żołnierz. Zawiera odpowiednią ilość aminokwasów, zdrowe proporcje kwasów tłuszczowych, chityny i witamin i może z powodzeniem zastąpić w karmach dla psów i kotów dotychczas stosowane źródła białka pochodzenia zwierzęcego. Jest to białko, które wykazuje korzystny stosunek wapnia do fosforu. Co więcej badania wykazały, że proteiny owadów posiadają właściwości, które wpływają korzystnie na działanie mikrobiomu przewodu pokarmowego oraz chronią organizm przed patogenami – informuje Sebastian Gołębiewski, Business Development Manager, HiProMine S.A.

Karma Dogs Plate PROTEIN jest już dostępna w sklepie internetowym producenta.

Opakowanie: słoik szklany 360g i 180g.

O Dogs Plate

Firma założona w 2017 r. w Poznaniu. Zajmuje się produkcją wysokiej jakości karm mokrych dla psów i kotów. W jej ofercie znajdują pełnoporcjowe karmy zarówno bytowe jak i specjalistyczne, o wysokiej zawartości mięsa mięśniowego. Od początku działalności wszystkie karmy są produkowane w opakowaniach szklanych.

O HiProMine

HiProMine powstało w 2015 roku i jest dostawcą alternatywnego białka na skalę europejską, wytwarzanego poprzez innowacyjną, autorską technologię przemysłowej hodowli owadów. Oferta spółki skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych i pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ogrodnictwa. Firma posiada pełną integrację pionową procesu produkcji – począwszy od własnego materiału genetycznego, po produkt końcowy.