Browar Miejski

prezentacja browaru – materiał nadesłany przez Browar Miejski

Browar Miejski w Bielsku-Białej zlokalizowany jest na Starówce w odrestaurowanej, zabytkowej kamienicy, przy ulicy Piwowarskiej o dużych tradycjach browarniczych. Piwo powstaje tutaj w kadziach fermentacyjnych zlokalizowanych w średniowiecznych kamiennych piwnicach.

Pierwszym znanym z nazwiska właścicielem budynku był mieszczanin Caspar Vetter, wzmianka pochodzi z 1747 r. W późniejszych latach właścicielami budynku byli sukiennicy, piekarz, aż wreszcie na przełomie XIX i XX w. rodzina Monczków otwarła w nim gospodę. Po wojnie kamienica została przejęta przez skarb państwa, a jej pomieszczenia zamieniono na mieszkania socjalne.

Dopiero w XXI w. kamienica zmieniła właściciela, który nawiązując do historii zarówno kamienicy jak i przyległej ulicy otwiera w niej w maju 2011 r. restaurację z małym browarem. Sztuka warzenia i produkcji piwa w Bielsku sięga XVI wieku, a w odległości zaledwie 30 metrów funkcjonował  browar, w którym warzono piwo w latach 1805-1870. Nawiązując do tej tradycji, również elementy historii bielskiego browarnictwa takie jak zdjęcia, etykiety, stare butelki zawarte są w wystroju lokalu i są częścią jego wizerunku.

Browar Miejski to miejsce, które łączy w sobie cechy zakładu piwowarskiego z lokalem gastronomicznym. Klienci mogą tutaj nie tylko zobaczyć cały proces produkcji piwa Bielitzer (nazwa nawiązująca do historii miasta), począwszy od warzenia słodu w efektownej, pokrytej miedzią kadzi warzelnej, aż po fermentację i leżakowanie, ale również delektować się smakiem świeżego piwa, podawanego do serwowanych tutaj przez kucharza regionalnych potraw.

Proces warzenia piwa odbywa się tutaj w sposób naturalny od klasycznych lagerów, poprzez piwa górnej fermentacji czyli niemieckich weizenów oraz angielskich piw ale, po mocne typu koźlak. W ciągu roku, Browar Miejski wyposażony w 300-tu litrową warzelnię, jest w stanie wyprodukować około 60 tys. litrów piwa. Do tej pory zostało uwarzonych około 23 gatunków piw, z czego na co dzień dostępnych jest 6, w zależności od zapotrzebowania, pory roku i fantazji piwowarów.

Od grudnia 2017, piwo jest tutaj także destylowane w efekcie czego powstaje unikalny alkohol tzw. bierbrand , który sprzedawany jest przez  Browar pod zastrzeżoną nazwą PIWOWICA w wersji klasycznej (40% alk.) oraz w wersji dodatkowo nachmielanej na zimno (50% alk.). W momencie rozpoczynania w browarze destylacji piwa, produkowany tutaj bierbrand był pierwszym tego typu alkoholem na rynku polskim.