Browar w Namysłowie

prezentacja browaru – materiał nadesłany przez Grupa Żywiec S.A

Browar w Namysłowie to jeden z najstarszych browarów w Polsce szczycący się ponad 700-letnią tradycją warzenia piwa. Rok 1321 przyjmowany jest jako początek działalności browaru. To wtedy Konrad I książę oleśnicki podpisał dokument nadania ziem franciszkanom, w którym wspomina się książęcą warzelnię i słodownię w Namysłowie.

Na terenie browaru znajduje się XIII wieczny zamek, którego losy są nierozerwalnie związane z browarem. To tutaj w roku 1348 Kazimierz Wielki oraz Karol IV Luksemburski podpisali pokój namysłowski, kończący wojnę polsko-czeską. Przez wieki historii browar i zamek często zmieniały swoich właścicieli. Od 1703 roku, przez ponad sto lat znajdowały się w rękach Zakonu Krzyżackiego. Potencjał browaru w czasach bliższych współczesności zauważył i za kwotę 6275 talarów nabył w 1862 roku mistrz piwowarski z Turyngii August Haselbach. Rodzina Haselbachów produkowała nieprzerwanie piwo w namysłowskim browarze praktycznie do końca II wojny światowej. Dopiero ucieczka przed ofensywą armii czerwonej spowodowała przerwę w jego działalności. Jednak już pod koniec 1945 roku przywrócono produkcję piwa, a zakład upaństwowiono.

W 2012 roku pojawia się flagowa marka browaru – Namysłów Pils, która rok rocznie odnotowywała dobrą passę. Ten rozwój kontynuowany jest również po zakupie Browaru Namysłów przez Grupę Żywiec w 2019 roku.

Historia to nie wszystko, z czego Browar w Namysłowie może być dumny. Dziś jest on ciągle rozwijany, stale zyskuje rynek. Co ważne piwosze podkreślają, że to co wyróżnia naszą flagową markę, to jej unikatowy smak oraz regionalny i rzemieślniczy charakter. W Browarze w Namysłowie jak nigdzie indziej, łączy się siedmiowiekową tradycję z nowoczesnością. Wciąż – tak jak przed wiekami, fermentacja prowadzona jest w otwartych kadziach. Ten tradycyjny sposób pozwala piwu Namysłów dojrzewać w spokojniejszych warunkach, co niewątpliwie ma swoje odzwierciedlenie w smaku. Tak samo jak kiedyś, o wszystkich ważnych momentach w procesach technologicznych decyduje wiedza i kunszt pracowników. Pomimo automatyzacji, jest nadal wiele miejsc, gdzie niezbędna jest praca własnych rąk browarnika. Co więcej to, co wyróżnia namysłowski browar, to jego autentyczność i to, że zawsze pozostaje sobą. W browarze nie trzeba nikogo udawać, ponieważ to, co robią tam pracownicy, nobilituje ich i dowodzi, że w świecie, gdzie każda branża bije rekordy prędkości i chce wszystko robić coraz szybciej i coraz bardziej z pominięciem omylnego człowieka – Browar w Namysłowie pozostaje niezmienny. Uważamy, że naszemu konsumentowi należy się od nas najdoskonalsza jakość, dla której nie ma kompromisów. W browarze w Namysłowie każdy z pracowników czuje się spadkobiercą siedmiowiekowej tradycji i wie, jak buduje się historię tego miejsca i unikalność naszego piwa.