Białka chemicznie identyczne z naturalnym mlekiem?

Firma mleczarska Remilk zebrała 120 milionów dolarów na opracowanie białka, które jest identycznie z białkiem mleka krowiego.

Aviv Wolff, współzałożyciel i dyrektor generalny Remilk poinformował, że firma opracowuje białka, które są „chemicznie identyczne” z białkami mleka krowiego, ale nie zawierają laktozy, cholesterolu i hormonów wzrostu. Stworzone przy użyciu opatentowanego procesu fermentacji na bazie drożdży, mają ten sam smak, profil odżywczy i zdolność do rozciągania, topienia i mieszania jak ich odpowiedniki pochodzenia zwierzęcego.

Niezbędne dla przyszłości naszej planety jest uwolnienie łańcucha pokarmowego od uzależnienia od zwierząt – mówi Wolff. 

Remilk oszacował, że w proces tworzenia białka bezzwierzęcego wykorzystuje 1% ziemi, 4% emisji gazów cieplarnianych i 5% wody potrzebnych do wytworzenia porównywalnych produktów w tradycyjnym procesie produkcji mleczarskiej.

Produkty Remilk są nie tylko czystsze i znacznie bardziej zrównoważone w porównaniu z tradycyjnymi produktami mlecznymi, ale są nie do odróżnienia pod względem smaku, dotyku i tekstury. Remilk stosuje również metody produkcji, które są radykalnie bardziej zrównoważone niż dzisiejsze tradycyjne metody produkcji – tłumaczy Pasha Romanovski, partner założyciel Hanaco Ventures. 

Źródło: foodbusinessnews.net
Źródło zdjęcia: Remilk