Kukurydziane opakowania na owoce

Naukowcy z Nanyang Technological University i Harvard’s T.H. Chan School of Public Health opracowali opakowania, które mają za zadanie zabijać szkodliwe drobnoustroje. Są też biodegradowalne i mogą wydłużyć okres przydatności do spożycia świeżych owoców nawet o trzy dni.

Opakowania wykonane są z zeiny, czyli białka pozyskiwanego z kukurydzy. Inne części składowe to naturalnie pozyskiwane skrobie i biopolimery. 

Gdy opakowanie jest narażone na wzrost wilgotności lub działanie enzymów wytwarzanych przez szkodliwe drobnoustroje, jego włókna mają uwalniać związki przeciwdrobnoustrojowe. Związki te – jak twierdzą twórcy – są w stanie zabić powszechne bakterie typu E. coli 

Naukowcy sugerują, że materiał opakowaniowy można wykorzystać do gotowej do spożycia żywności, owoców i warzyw oraz surowego mięsa. W ramach eksperymentów wykorzystano go do pakowania truskawek, które zachowywały świeżość przez kilka dni dłużej niż pakowane zwykłymi metodami.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa żywności oraz ograniczenie psucia się i marnotrawstwa jest opracowanie wydajnych, biodegradowalnych, nietoksycznych materiałów opakowaniowych do żywności – mówi profesor Philip Demokritou, adiunkt ds. zdrowia środowiskowego w Harvard TH Chan School. 

Źródło: foodprocessing.com.au