Molekularna drukarka do napojów

Po prawie czterech latach w fazie prototypu Cana Technology przedstawia „pierwszą na świecie molekularną drukarkę do napojów”, która zapewnia dowolny napój o każdej porze i przy bardzo niskiej ilości odpadów.

Urządzenie, które jeden z inwestorów opisuje jako „Netflix dla napojów”, wykorzystuje pojedynczy wkład wypełniony związkami smakowymi, które według Dave Friedberga, przedsiębiorcy i inwestora z branży technologii żywności, mogą wytwarzać prawie nieskończoną liczbę napojów: Panele konsumenckie do testowania smaku oceniają nasze drukowane napoje na tym samym lub lepszym poziomie smaku, co dostępne na rynku alternatywy. Nasze ceny i rozmiary naszego sprzętu mogą przynieść znaczne oszczędności i korzyści dla większości gospodarstw domowych.

System jest wielkości tostera i wykorzystuje nowatorską technologię mikroprzepływowego dozowania płynów, która łączy poszczególne składniki smakowe Cana w niewielkiej obudowie.

Koncentrujemy się na wytwarzaniu napojów w nowatorski sposób, a teraz tworzymy ich setki – informuje Lance Kizer, dyrektor ds. nauki w Cana.

Molekularna drukarka do napojów zapewnia dowolny napój o każdej porze i przy bardzo niskiej ilości odpadów.

Stworzenie molekularnej drukarki do napojów oznaczało wynalezienie nowego rodzaju łańcucha dostaw. Zakładając, że drukarki mogą korzystać z materiałów pozyskiwanych głównie lokalnie (np. woda z kranu), możemy zastąpić stare przemysłowe łańcuchy dostaw, przenosząc produkcję do punktu konsumpcji — domu. Ten nowy zdecentralizowany łańcuch dostaw zużywałby mniej energii i mniej węgla oraz kosztowałby mniej w eksploatacji, pozyskując i wysyłając tylko związki smakowe, które stanowią 1% każdego napoju, a nie całą wodę i opakowanie — tłumaczy Friedberg.

Celem Cana jest kreowanie przemysłu napojów przy jednoczesnej oszczędności odpadów, które nie trafiają na wysypiska.

Dyrektor generalny Matt Mahar wyjaśnia, że prototyp Cany zaoszczędziłby typowemu amerykańskiemu gospodarstwu domowemu około 100 pojemników na napoje miesięcznie. Na dużą skalę Cana może zmniejszyć zużycie plastikowych i szklanych pojemników, marnowanie wody i emisję CO2 w globalnym kompleksie produkcji napojów o ponad 80%.

W planach jest wprowadzenie Cany do pełnej produkcji. Firma twierdzi, że sam produkt i składniki będą bardziej przystępne niż kupowane napojów w pojemnikach.

Źródło: techcrunch.com