„Cukrowe butelki” sposobem na walkę z plastikiem

Aby ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, naukowcy z University of Birmingham i Duke University przekształcili pierwiastki znajdujące się w alkoholach cukrowych w biodegradowalny i nadający się do recyklingu bioplastik.

Naukowcy stworzyli dwa nowe typy polimerów z baz cukrowych, jodku i izomanidu. Twierdzą, że Izomannid można przekształcić w materiał, który rozciąga się jak guma, a baza jodkowa zachowuje się jak twardy plastik. Chociaż istnieją inne bioplastiki na bazie cukru, te materiały mają przewyższać konwencjonalne tworzywa sztuczne.

Zdolność do mieszania polimerów w celu stworzenia użytecznych materiałów daje wyraźną przewagę w recyklingu – informuje dr Josh Worch z Birmingham University.

Wielu innych używa cukru i surowców pozyskiwanych w sposób zrównoważony do syntezy materiałów. Jednak właściwości są często słabe i dlatego nie są przydatne w zastosowaniach komercyjnych – tłumaczy Matthew Becker, profesor chemii na Duke University.

Według naukowców oba materiały były w stanie zachować swoje właściwości po wystawieniu na działanie ciepła, a wstępne testy wykazały zdolność do degradacji, jeśli zdarzy się, że trafią do oceanów lub cieków wodnych.

Możliwe, że tego rodzaju materiały mogą zastąpić konwencjonalne tworzywa, nie ulegające degradacji w środowisku – informuje profesor Andrew Dove, kierownik zespołu badawczego z Birmingham.

University of Birmingham Enterprise i Duke University złożyły wspólny wniosek patentowy na technologię polimerów. Naukowcy rozpoczęli poszukiwania partnerów przemysłowych, którzy mogliby wprowadzić na rynek cukrowy plastik.

Źródło: greenqueen.com.hk