W Japonii można poczuć smak telewizyjnych potraw

Profesor Gomei Miyashita z Uniwersytetu Meiji opracował ze swoimi studentami prototyp Taste the TV, urządzenia, które pozwala widzowi lizać ekran telewizora, aby posmakować potraw, które są na zdjęciu.

Urządzenie wykorzystuje karuzelę z 10 pojemnikami smakowymi, które rozpylają się, aby stworzyć smak określonego jedzenia. Próbka smaku jest następnie przesuwana na higieniczną folię, która znajduje się na płaskim ekranie telewizora, aby widz mógł ją zlizać.

Celem jest umożliwienie ludziom doświadczenia czegoś takiego jak jedzenie w restauracji po drugiej stronie świata, nawet podczas pobytu w domu – informuje Miyashita.

Miyashita współpracuje z zespołem około 30 uczniów, którzy wyprodukowali różne urządzenia związane ze smakiem, w tym widelec, który wzbogaca smak potraw. Profesor tłumaczy, że sam zbudował prototyp TTTV i że wykonanie komercyjnej wersji kosztowałoby około 100 000 jenów.

Myślę o stworzeniu platformy, na której smaki z całego świata mogą być rozpowszechniane jako „treści smakowe”. To tak samo, jak oglądanie filmu lub słuchanie ulubionej piosenki. Mam nadzieję, że w przyszłości ludzie będą mogli pobierać i cieszyć się smakami potraw z restauracji, które im się podobają, niezależnie od tego, gdzie będą mieszkać – dodaje Miyashita.

Źródło: smh.com.au