Czy Polacy stosują diety? Nowy raport o zwyczajach żywieniowych Polaków

Specjaliści Cateromarket, porównywarki cateringów dietetycznych, postanowili sprawdzić, jak Polacy zapatrują się na temat zdrowego odżywiania, czy pandemia wpłynęła na to, co i jak jemy na co dzień oraz jakie mamy zdanie o dietach pudełkowych. Najnowszy raport opiera się na badaniu ankietowym, w którym wzięło udział 1200 respondentów.

Jak pokazują wyniki badania, kwestia zdrowego odżywiania jest dla nas ważna, ponieważ 62% Polaków uważa, że odżywia się zdrowo. Co to oznacza w praktyce? Okazuje się, że najczęściej nasz wybór pada na dietę zbilansowaną, której celem jest dostarczenie odpowiedniej dawki witamin i składników odżywczych.

Mimo sporego zainteresowania tematyką zdrowego odżywiania, co trzecia osoba przyznaje, że nie korzysta aktualnie z założeń żadnej diety, a połowa badanych, że nie zamierza w najbliższej przyszłości zmieniać swoich nawyków żywieniowych.

Świadomość Polaków na temat żywienia stale się powiększa. Coraz więcej uwagi przykładamy do tego, co jemy i co wybieramy (…). Jednak cały czas mamy problem z określeniem, czym właściwie jest „zdrowe odżywianie”. Kojarzy nam się często z zakazami, restrykcjami czy kosztownym żywieniem. Nic bardziej mylnego! Zdrowa dieta wcale nie musi być droga, nudna czy czasochłonna. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, które zabezpieczą przed wystąpieniem niedoborów – komentuje mgr Dagmara Wójtowicz, dietetyczka.

Czy zdrowe odżywianie jest drogie?

Ponad połowa z nas jest zdania, że zdrowa dieta jest droga, mimo tego coraz częściej korzystamy z usług firm cateringowych. Dietę pudełkową postrzegamy jako wygodę i oszczędność czasu.

Rynek cateringu dietetycznego stale rośnie, zwiększa się też jego dostępność. Dziś już nie jest to luksus, na który mogą pozwolić sobie jedynie mieszkańcy dużych miast, ponieważ zwiększa się liczba firm, które działają na terenie mniejszych miejscowości. Polacy przekonali się, że warto zaufać specjalistom i oddać w ich ręce kwestię dla siebie najważniejszą – zdrowie. Wybierając dietę dla siebie szukamy posiłków odpowiednio zbilansowanych, których głównym celem nie jest pozbawienie nas zbędnych kilogramów, a dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych – tłumaczy Łukasz Sot, ekspert ds. cateringu dietetycznego.

Pandemia a nawyki żywieniowe

Długie miesiące izolacji miały na nas zróżnicowany wpływ. Podczas gdy 52% badanych Polaków twierdzi, że pandemia w ogóle nie wpłynęła na ich sposób odżywiania, 30% deklaruje, że stara się jeść zdrowiej. 15% badanych przyznało, że ich nawyki żywieniowe zmieniły się na gorsze.

Źródło: pap.pl