Cukrownictwo: ekoinwestycje w Miejskiej Górce

Stanęły już betonowe ściany nowego silosu w cukrowni w Miejskiej Górce – zakończył się pierwszy etap budowy. Nad nowym silosem zostanie jeszcze zamontowany stożkowy dach. Koniec budowy zaplanowano na grudzień tego roku.


• Nowy silos będzie miał 63 metry wysokości, średnica wewnętrzna komory będzie wynosiła 46,5 metra, jego pojemność wyniesie 60 tys. ton cukru
• Do tej pory zostało do jego budowy wykorzystano około 650 ton stali i około 8 tys. metrów sześciennych betonu
• Silos pozwoli na ograniczenie transportu cukru do innych lokalizacji, co zredukuje emisję CO2


Zakończyła się operacja wylewania ścian nowego silosu metodą ślizgową – Trwała nieprzerwanie przez dwa tygodnie, 24 godziny na dobę – mówi dyrektor cukrowni Miejska Górka Jacek Sobczyński. Szalunek był montowany po obrysie ścian, a następnie, po wykonaniu pierwszej warstwy, przesuwany wyżej, aby wykonać kolejną. Kolejny zaplanowany etap budowy to zakończenie wylewania betonu ścian wieży operacyjnej do końcowej wysokości 62 m. Nad nowym silosem będzie dach w formie stożka, nie – płaski jak nad dotychczasowym silosem.

Nowy silos staje obok dotychczasowego. Będzie miał od niego czterokrotnie większą pojemność – 60 tys. ton cukru. Silos pozwoli na ograniczenie transportu cukru do innych lokalizacji, co zredukuje emisję CO2. Aby zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko przyrodnicze, w Cukrowni Miejska Górka powstanie również nowoczesna oczyszczalnia ścieków, której standardy wyprzedzają obowiązujące obecnie wymagania prawne. W ramach dążenia do zeroemisyjności produkcji cukru w Miejskiej Górce wybudowana będzie też nowa kotłownia, w której, zamiast węgla, spalany będzie gaz ziemny.

Łączny koszt budowy silosu, oczyszczalni ścieków i kotłowni gazowej to ponad 100 mln zł.


W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów a cukier w nich wyprodukowany trafia do konsumentów pod marką Diamant.