Techmilk 2022 – nasza relacja


Tegoroczne seminarium naukowe Techmilk odbyło się tradycyjnie w Mikołajkach. Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało: “Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”. Tematyka jak zwykle przyciągnęła nomen omen śmietankę branży mleczarskiej, która, spragniona spotkań face to face, przybyła do mazurskiego kurortu w sile 307 osób. Od 6 do 8 kwietnia 2022 r. na seminarium obecni byli przedstawiciele 49 zakładów i 44 firm związanych z rynkiem mleka. Prezentowano nowinki techniczne, wymieniano doświadczenia oraz dyskutowano w kuluarach. 23. edycję Techmilk redakcja AGROindustry tradycyjnie objęła patronatem medialnym.

W Koszalinie w firmie Pro-Wam produkują naczepy-cysterny transportu środków płynnych, autocysterny mleczarskie, zbiorniki magazynowe itp. Zebrani mogli zapoznać się z historią i osiągnięciami firmy.
W imieniu firmy Grundfos wystąpił Witold Prusiński, który przedstawił sposoby na optymalizację kosztów pracy instalacji.


GEA Westfalia Separator przyjechała na tegoroczny Techmilk silną grupą. Sylwia Jenker (na zdj. w środku) opowiedziała o najważniejszych osiągnięciach firmy w ciągu ostatnich 15 lat.

30-lecie Tewes Bis było okazją do prezentacji osiągnięć firmy. Na zdjęciu Michał Hołodyński, który przedstawił m.in. proces montażu linii produkcyjnej.

Michał Pietrasik z PFM omówił technologię nowoczesnej linii do pakowania przekąsek serowych.
Trzyrzędowy automat do dozowania np. twarożków to jedno z rozwiązań, które prezentował Paweł Łagoda z firmy Trepko.
Przemysław Leszczyński z firmy Weber omówił możliwości zastosowań zbiorników z tworzyw termoplastycznych w przemyśle spożywczym.
Przedstawiciele firmy Frizo przy swoim stoisku. Stojący w środku Marcin Gozdyra opowiadał przed audytorium o nowatorskich rozwiązaniach chłodniczych.
Janusz Kroll i Aleksandra Olech w imieniu firmy A-lima Bis przedstawili pomysły na recykling wody z oczyszczalni ścieków.
Doświadczenie serowarskie w nowej odsłonie – to tytuł prezentacji Joanny Majewskiej z firmy Tetra Pak.
Jerzy Caban reprezentujący Sealed Air przybliżył temat technologii pakowania uwzględniającą redukcję plastiku.
Jakie są zalety inwestycji w magazyn produktów myjących i dezynfekujących? – na to pytanie odpowiedział Łukasz Samul z Ecolab.
Do inwestowania ze wsparciem ze środków unijnych zachęcał Wiesław Wasilewski (Big-Pol Fundusze Pomocowe).
Połączenie ekonomii z ekologią na przykładzie pakowania aseptycznego SIG Neo przybliżył słuchaczom Daniek Rekowski z firmy SIG.
Zespół organizacyjny Seminarium Techmilk, czyli pracownicy Katedry Inżynierii, Aparatury Procesowej i Biotechnologii Żywności Wydziału Nauki o Żywności przy Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. – Cieszę się, że tegoroczne seminarium udało się zorganizować stacjonarnie. To spotkanie służy wymianie wiedzy, ale również kontaktom międzyludzkim. To dla nas wielka przyjemność – podsumował Fabian Dajnowiec (na zdj. w środku). W skład zespołu weszli również: Józef Warechowski, Waldemar Trzciński, Elżbieta Haponiuk, Malwina Banaszczyk, Katarzyna Stasiewicz, Joanna Lipka oraz Marcin Walter. Grupę wspierał zasłużony prof. Zygmunt Zander, pomysłodawca Techmilk-u.

Więcej zdjęć: