Święta okiem dyskontera

Przygotowania do Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy, to zawsze najbardziej intensywny czas dla handlu detalicznego. Analitycy Aldi przyjrzeli się w których kategoriach, w ostatnich latach, odnotowali największe wzrosty.

Okazało się, że już nawet trzy tygodnie przed Wielkanocą rośnie sprzedaż w kategoriach, które służą do wypieku ciast. I tak: składniki do pieczenia (mąki, cukier, proszek do pieczenia) przyjmują wartości dwukrotnie wyższe niż ich średnie obroty a masła, mleka i śmietany rosną o 50%. Klienci również chętnie korzystają z ciast oferowanych w sklepie – kategoria gotowych wypieków rośnie w tym okresie aż o 90%. Również kategoria alkoholi cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Polacy chętniej sięgają po wina (zwykłe oraz musujące) oraz alkohole mocniejsze.

Tradycyjnie wyroby wędliniarskie są grupą, po którą klienci w okresie przedświątecznym sięgają chętnie, a kategoria ta rośnie o ponad 50%. Podobnie silne wzrosty dotyczą świeżego mięsa. Co ciekawe, klienci w tym czasie częściej wybierają mięso z kaczki niż z kurczaka. Specjalnie z myślą o konsumentach, którzy poszukują bardziej wyszukanych smaków w tej kategorii ALDI włączył w tym roku do oferty także mięso z jelenia, czy królika.


Równie dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju słodycze. Poza uwielbianymi czekoladami marki własnej i słynnej Orzechowej z okienkiem, klienci najczęściej sięgają po oferty specjalne, okazjonalne słodycze wielkanocne, jak czekoladowe jajka i zajączki.


Analitycy obserwują również zwiększone zainteresowanie produktami z oferty non-food. Z uwagi na charakter świąt, są to głównie rzeczy, które można ofiarować dzieciom w prezencie, jak zabawki, książki, odzież dziecięca, czy takie, które posłużą do przyrządzenia świątecznych potraw, udekorowania stołu czy przygotowania tradycyjnego koszyczka. W tym roku dyskonter przygotował specjalną ofertę dla tych, którzy poszukują gotowych rozwiązań – znajdą tu oni między innymi mini babeczkę gotową do włożenia do koszyczka, ugotowane i już pomalowane jajka, czy małą tradycyjną kiełbasę jałowcową.