Ukraina: mleko mamy swoje

8 kwietnia 2022. Dwie trzecie przedsiębiorstw przetwórstwa mleka wznowiło pracę- informuje Stowarzyszenie „Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy”.
Stowarzyszenie przewiduje, że produkcja surowego mleka na Ukrainie na mieszkańca w 2022 roku wzrośnie o 8 proc, w porównaniu do 2021 roku – z 212 kg do 229 kg.
Arsen Didur, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia poinformował, że 30 proc. sprzedaży produktów mlecznych odbywa się obecnie w ramach zamówień publicznych, 20 proc. to sprzedaż za pośrednictwem własnych kanałów producentów, zaś 50 proc. to sprzedaż za pośrednictwem sieci handlowych. Problem w tym, że sieci – podobnie jak w warunkach pokojowych, tak i w czasie wojny- kontynuują praktykę opóźniania płatności. Uderzają w ten sposób nie tylko w zakłady przetwórcze, ale też w rolników, którym może brakować środków obrotowych na wiosenne zasiewy.

Według stowarzyszenia, import produktów mlecznych w Ukrainę jest niepraktyczny. Wznowienie pracy dwóch trzecich przedsiębiorstw przetwórstwa mlecznego oraz zapasy produktów mlecznych przeznaczonych na eksport, pozwalają zaspokoić potrzeby rynku krajowego.

źródło: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza