Sokołów inwestuje w konfekcję mięsa

Grupa Sokołów posiada osiem wyspecjalizowanych zakładów produkcyjnych w Polsce, spośród których największy jest ten w Sokołowie Podlaskim. Posiada on m.in. linię uboju oraz rozbioru wieprzowiny a także nowoczesną linię do plastrowania wędlin. Sokołowski oddział specjalizuje się w produkcji wędlin plastrowanych, wędzonek, kiełbas cienkich, produktów grillowych oraz szerokiego asortymentu mięs wieprzowych. Teraz uruchomiona tu została nowa konfekcja mięsa.

Nowa część zakładu została wyposażona w najnowocześniejsze linie do pakowania VAC i MAP. Uruchomiono w pełni automatyczną linię do produkcji mięsa mielonego. Wkrótce zostanie uruchomiony automatyczny transport opakowań. Zaplecze chłodnicze zostało zaprojektowane z naciskiem na rozwiązania proekologiczne, jak również zapewnienie optymalnych warunków dla pracowników. Chłodzenie odbywa się za pomocą glikolu, który jest nie tylko bezpieczniejszy dla środowiska, ale i efektywniejszy dla firmy. Proces produkcyjny jest w pełni monitorowany. Mieszanka gazowa w opakowaniach jest ciągle kontrolowana przez automatyczny system kontroli. Nad terminowością dostaw czuwa system telemetrii, który w sposób online śledzi stan mieszanek i w sposób automatyczny informuje dostawców.

Ważnym elementem inwestycji są również rozwiązania służące zachowaniu wysokiego reżimu sanitarnego oraz najwyższych wymagań przeciwpożarowych. Do wydziału mogą wejść wyłącznie dedykowani pracownicy. Powstały tu oddzielne rampy załadunkowe, wejścia, szatnie dla pracowników, stołówka i parking. – Ta inwestycja ma dla nas ogromne znacznie, a jej finalizacja jest dla nas niezwykle satysfakcjonująca – podsumowuje Krzysztof Śledziński, dyrektor zakładu w Sokołowie Podlaskim. – To nie tylko ważny etap rozwoju firmy, ale i nasz wkład w lokalną gospodarkę – również poprzez utworzenie kolejnych miejsc pracy. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji będziemy mogli w jeszcze pełniejszym stopniu wychodzić naprzeciw najbardziej aktualnym trendom konsumenckim.