Spokojny sen niemowlaka – ekspert radzi

Przyjście maluszka na świat to wydarzenie pełne radości, ale też wyzwań. Początkowy okres macierzyństwa wymaga poświęcenia szczególnej uwagi potrzebom dziecka a także zmiany harmonogramu codziennego życia.

Efektem jest często niedobór snu. O tym, jak sobie z nim radzić, opowiada Aleksandra Łoniewska – ekspertka marki Mama i ja oraz specjalistka od dziecięcego snu i rozwoju.
W trakcie nocy organizm człowieka przechodzi przez różne fazy snu i zasada ta dotyczy również dzieci. Dlatego pierwszym krokiem do uregulowania kwestii związanych z wypoczynkiem jest umiejętność rozróżniania poszczególnych faz.

Gdy dziecko śpi, naprzemiennie występują dwie fazy snu. Pierwszą z nich jest płytka faza snu aktywnego – REM, w której trakcie wzmacniane jest dojrzewanie układu nerwowego niemowlęcia. Druga faza – spokojnego, głębokiego snu – nazywa się NREM i umożliwia organizmowi pełną regenerację. To w tej fazie najlepiej jest odkładać maluszka do łóżeczka, najlepiej w jego własnym pokoju – mówi Łoniewska.

Faza snu aktywnego u malutkich dzieci

Im młodsze jest niemowlę, tym więcej czasu spędza w fazie snu aktywnego, co może powodować komplikacje w zaśnięciu na całą noc. Trzeba pamiętać o tym, że organizm maluszka dopiero uczy się różnych funkcji, a płynne przechodzenie do snu głębokiego jest na początku utrudnione. Skutkiem często jest wybudzanie się i płacz – dziecko potrzebuje dalszego snu i odpoczynku, ale nie potrafi jeszcze przejść w głębszą, spokojną fazę snu.

Fazę snu aktywnego charakteryzuje kilka cech, które należy przeczekać. Są to: mruczenie, jęczenie, ssanie, niespokojne oddychanie, ruch paluszkami, uśmiechanie czy marszczenie się – podkreśla Aleksandra Łoniewska.

Przed odłożeniem dziecka warto wykonać prosty test, podnosząc jego rączkę. Jeśli rączka swobodnie opadnie, a dziecko nie będzie powstrzymywało swoją siłą tego procesu, oznacza to, że śpi spokojnie i nie powinno się obudzić przy kładzeniu do łóżeczka.

Faza snu głębokiego, czyli spokojna regeneracja

Dziecko znajdujące się w fazie snu głębokiego jest spokojne i wyciszone. Jego oddech jest regularny, a ciało nie porusza się. To czas, w którym organizm wypoczywa.

W pierwszych trzech miesiącach życia maluszka rozkład faz snu aktywnego i głębokiego wynosi po 50%. Między 3 a 6 miesiącem udział fazy snu głębokiego wzrasta do 60%, a między 6 a 12 miesiącem osiąga 65% – podkreśla ekspertka.

Po pierwszym roku życia faza snu głębokiego trwa 70% czasu w całym cyklu snu. Między drugim a trzecim rokiem życia dziecka jest to 73%, a dopiero pomiędzy trzecim a piątym rokiem życia sen dziecka zaczyna przypominać sen osoby dorosłej i faza snu głębokiego trwa przez 80% nocy.

Jak wspomagać sen maluszka?

Przy regulowaniu procesów związanych ze snem bardzo duże znaczenie ma dieta – zarówno karmiącej mamy, jak i dziecka, które ukończyło szósty miesiąc życia. Dzieci powinny jeść ostatni posiłek 40 minut przed snem nocnym, a dorośli – dwie godziny przed położeniem się spać. Dzięki temu procesy trawienne nie powodują zakłóceń snu. Należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, takiej jak np. niegazowana woda źródlana Mama i ja, opracowana z myślą o potrzebach mam i małych dzieci.

Woda pozytywnie wpływa na produkcję kobiecego pokarmu oraz reguluje ważne procesy fizjologiczne. Organizmy mamy i dziecka będą lepiej funkcjonować, zasypiać, odpoczywać, szybciej się regenerować i sprawniej przechodzić z pierwszej fazy snu w drugą, gdy zostaną odpowiednio nawodnione w ciągu dnia.

Urlop od snu jest wpisany w życie mamy, zanim dziecko nauczy się płynnie przechodzić w fazę snu głębokiego. Zadbanie o komfortowe warunki do wypoczynku, zniwelowanie bodźców, odpowiednie nawodnienie oraz zsynchronizowanie czasu odpoczynku z rytmem dobowym maluszka z pewnością pomoże przetrwać ten czas.

Aleksandra Łoniewska

Z wykształcenia magister Zarządzania Innowacją, jednak od kilku lat z zamiłowaniem pracuje jako ekspertka snu i rozwoju dzieci do 4 r.ż. oraz prowadzi konsultacje online poświęcone tej tematyce.