Mleczarstwo: oszczędności w przetwórstwie dzięki aparaturze CEM Corp.

Rynek nabiału – jogurtu, sera, lodów, śmietany, mleka w proszku jest coraz bardziej zatłoczony wyrobami różnych firm konkurencyjnych. Cena i różnorodność produktów zawsze będą kluczowymi czynnikami w podejmowaniu decyzji konsumenckich. Koszty wysyłki, dystrybucji i marketingu mają istotny wpływ na wyniki finansowe, jednak największym kosztem każdej firmy jest rzeczywista produkcja.

W branży mleczarskiej istotne znaczenie ma prawidłowe i precyzyjne testowanie produktów. Większość zespołów kontroli jakości QA/QC analizuje setki próbek, aby upewnić się, że poszczególne partie wyrobów zostały wytworzone zgodne z ustaloną specyfikacją. Wiele firm nie uświadamia sobie, że testy laboratoryjne nie powinny być postrzegane jako dodatkowy wydatek, ale jako narzędzie do poprawy kontroli procesu, co prowadzi do OSZCZĘDNOŚCI kosztów przedsiębiorstwa.

Firma CEM Corp. została założona w 1978 roku, aby projektować urządzenia do kontroli procesów (wagosuszarki dla przemysłu serowarskiego) i współpracuje z branżą mleczarską do dziś.

Wiele się zmieniło od tego czasu, a najnowszy analizator SMART 6 dokonał rewolucyjnego przełomu w badaniu suchej masy/ wilgotności.  System posiada dwie główne zalety w porównaniu z innymi wagosuszarkami: możliwość dokładnej analizy zarówno próbek mokrych, jak i suchych oraz znaczne skrócenie czasu suszenia próbek.

Korzyści te są możliwe dzięki opracowaniu technologii iPower, która obejmuje opatentowaną technikę suszenia o dwóch częstotliwościach. To unikalne źródło energii pozwala na czas analizy do 10 razy krótszy niż tradycyjne systemy suszenia IR (podczerwień) i halogenowe.

Opatentowane połączenie ogrzewania mikrofalowego i podczerwieni oznacza, że każdy nowy produkty z dodatkiem owoców, cukrów, musli lub innych dodatków, można przetestować bez obaw o przypalenie lub spalenie. Ta kombinacja daje również możliwość lepszego testowania składników w proszku lub zbożowych.
SMART 6 jest kompaktowy, lekki i łatwy do umieszczenia na linii produkcyjnej

Aby poszerzyć zakres pozyskiwanych danych, firma CEM Corp. opracowała analizator tłuszczu ORACLE. 

ORACLE to pierwszy w historii szybki analizator, który może analizować zawartość tłuszczu w dowolnej próbce żywności z referencyjną dokładnością, bez wcześniejszej znajomości matrycy lub składu próbki i bez wykonywania kalibracji.  Jako obecnie jedyny na rynku, wykonuje pomiary zgodnie z wytycznymi:

ISO/AWI 16756 | IDF 259 „Mleko i przetwory mleczne — Wytyczne dotyczące stosowania spektrometrii pulsacyjnego magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) CPMG do oznaczania zawartości tłuszczu”.

ORACLE można stosować do analizy dowolnego mleka i przetworów mlecznych, niezależnie od ich źródła (gatunku lub regionu). Może być stosowana do próbek suchych (tj. wilgotność ≤ 10 %) oraz próbek ciekłych lub mokrych, które zostały wstępnie wysuszone w taki sposób, że usunięto całą znaczącą wodę. Zastosowanie nie jest ograniczone lepkością próbki, kolorem lub wielkością cząstek.

Cechy analizatora tłuszczu ORACLE:
• szybka 30-sekundowa analiza,
• analiza dowolnej próbki o zawartości od 0,05 – 100,00% tłuszczu,
• bezpośredni pomiar protonów wodoru w cząsteczkach tłuszczu,
• wyniki porównywalne z wynikami uzyskiwanymi standardowymi technikami ekstrakcji tłuszczu,
• nieosiągalna dla innych technik dokładność i precyzja pomiaru.

Podczas gdy SMART i ORACLE to nowe rozwiązania, analizator białek SPRINT z powodzeniem służy branży mleczarskiej od ponad 10 lat.

SPRINT to urządzenie do analizy zawartości białka oparte na procesie wykorzysującym „zieloną chemię”. Pozwala na bezpośrednie oznaczenie zawartości białka w czasie krótszym niż 5 minut. Zastępuje konwencjonalną metodę Kjeldahla do analizy produktów spożywczych.

Ten opatentowany system wykorzystuje technologię znakowania białek iTAG, identyfikuje i mierzy tylko białko, a nie azot, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że wyniki są dokładne. Technologia ta działa w szerokim zakresie płynnych i półstałych produktów mlecznych, bez konieczności stosowania każdorazowo kalibracji i opracowania nowej metody. W rezultacie, białko można kontrolować na podobnym poziomie jak metodą Kjeldahla, bez użycia niebezpiecznych chemikaliów

Obecnie dostępne są  różne technologie do wykonywania analiz zawartości białka, tłuszczu i suchej masy/ wilgotności. Specyfikacje laboratoryjne są często opracowywane z uwzględnieniem ograniczeń sprzętu i są wykonywane, aby zapewnić powtarzalność produkcji, dzięki czemu produkt nie jest omyłkowo wyrzucany lub przypadkowo zwolniony z jakością poniżej ustalonego standardu. Jednak

przy dokładniejszym sprzęcie laboratoryjnym takim jak urządzenia firmy CEM Corp., specyfikacje te mogą być bardziej precyzyjne, co pozwala na lepszą kontrolę procesu, uzyskanie wyższej wydajności produkcji i w ostatecznym rachunku OSZCZĘDNOŚCI kosztów przedsiębiorstwa.

W imieniu firmy CEM Corp. serdecznie zapraszamy na www.cemis.tech i do kontaktu z naszym zespołem.

CEMIS-TECH Sp. z o.o. wyłączny i autoryzowany przedstawiciel w Polsce firmy CEM Corp. cemis@cemis.tech tel. +48 22 412 49 13