Mleko pierwotne – perspektywy produkcji w Polsce

Mleko A2A2 to produkt dostępny w wielu krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Jest ono nazywane mlekiem pierwotnym. Cechuje je wyższa przyswajalność – jest łatwiejsze do strawienia niż mleko konwencjonalne, a przez to stanowi dobry wybór dla osób z nietolerancją pokarmową. Mleka A2A2 nie da się wyprodukować nawet w najlepszej fabryce. Jest ono dawane jedynie przez krowy z genotypem A2A2.

Jeden gen czyni różnicę

Z badań zrealizowanych w ramach projektu „A2A2 – nowa droga produktów mlecznych – zastosowanie selekcji genomowej w produkcji żywności o obniżonej alergenności” wynika, że Polska ma znaczny potencjał do produkcji mleka A2. Wyniki stanowią szansę dla rodzimych hodowców bydła i producentów mleka.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zbadała genotyp ponad 14 tys. sztuk bydła w Polsce: Wynika z nich, że:

· ponad 48 proc. badanych zwierząt posiada genotyp A2A2;

· u ponad 42 proc. stwierdzono genotyp A1A2;

· genotyp A1A1 ma jedynie nieco ponad 9 proc. zbadanych zwierząt.

Wyniki pozwalają myśleć o rozwoju rodzimego rynku mleka A2A2 i otwierają nowe perspektywy przed hodowcami bydła mlecznego.

Czy mleko pierwotne jest na półce sklepowej?

W Polsce nie oddziela się od siebie stad mlecznych z różnymi genotypami, dlatego w sklepach można spotkać tylko mleko mieszane, czyli z beta-kazeiną A1, jak i A2, ponieważ krowy produkują obie jego formy.

Czy jest różnica w smaku?

Mleko A2 różni się od mleka A1 jedynie jednym z 209 aminokwasów w łańcuchu białek. Nie ma między nimi żadnych dysproporcji smakowych, zapachowych czy różnic w konsystencji, a jedynie różnica funkcjonalna, na poziomie przyswajalności. Mleko A2 jest produktem całkowicie naturalnym, który nie podlega jakimkolwiek modyfikacjom.

Mleko A2A2 szansą dla hodowców

Hodowcy krów mlecznych wiążą z mlekiem A2 duże nadzieje. Jako łatwiej przyswajalne przez organizm, mleko A2 pozwoli polskim przetwórcom dotrzeć do większej grupy konsumentów – głównie tych, którzy rezygnują z nabiału z powodów nietolerancji pokarmowych.

Oprócz oczywistych korzyści dla konsumentów, na produkcji mleka A2 zyskają także hodowcy. Za granicą ceny nabiału z mleka A2 są wyższe niż nabiału konwencjonalnego, a to przekłada się na opłacalność produkcji mleka. Samo mleko A2 to w Polsce jeszcze niezagospodarowany obszar, dający duże możliwości rozwoju i dobre perspektywy eksportowe.