Karma dla domowych zwierząt – trendy w produkcji A.D. 2023

W 2018 r. na całym świecie trzymano 471 mln psów i 373 mln kotów. Ta ogromna i stale rosnąca populacja domowych pupili znajduje odzwierciedlenie w rosnących obrotach producentów karmy. Globalny wolumen w branży karmy dla zwierząt domowych wykazuje stały wzrost od 2014 r. i oczekuje się, że w 2023 r. wzrośnie o 5,3%. Różnorodność karmy dla zwierząt domowych wymaga coraz większej elastyczności linii produkcyjnych: karma sucha, mokra (w puszkach i saszetkach), półwilgotna, świeża, odwodniona, liofilizowana i surowa karma, smakołyki i gryzaki.

Karma – ale z czego?

Amerykańscy producenci karmy dla zwierząt domowych wykorzystują około 8,65 miliona ton składników pochodzenia zwierzęcego i roślinnego do karmy dla psów i kotów, aby zapewnić kompletne pożywienie, którego potrzebują zwierzęta domowe, o wartości 6,9 miliarda dolarów. W użyciu jest ponad 500 składników, co świadczy o bogactwie oferty, dostosowanej do portfela klienta.

Według analizy Institute for Feed Education & Research (IFEEDER) białko zwierzęce stanowi większość użytych tam składników. Następne w kolejce są owoce i warzywa, czyli jabłka, jagody, groszek i szpinak. Pełne ziarna, w ilości prawie 1,9 miliona ton, były najczęściej stosowanymi składnikami karmy dla psów i kotów na amerykańskim rynku, a następnie kurczak i mączka mięsno-kostna, jako źródła wysokiej jakości białka. Pojawiają się również grzyby i mięso z hodowli komórkowych.

W raporcie podkreślono również zaangażowanie przemysłu karmy dla zwierząt domowych w zmniejszanie wpływu rolnictwa na środowisko. Branża często wykorzystuje resztki składników pochodzących z produkcji żywności dla ludzi (m.in. piekarnictwo i browarnictwo) lub oraz niejadalne dla ludzi części zwierząt hodowlanych.

Mucha czarnego żołnierza z Finlandii

Firma Volare produkująca białko na bazie owadów, planuje zbudować swój pierwszy zakład na skalę przemysłową w Järvenpää w Finlandii. Po otwarciu obiekt będzie produkował rocznie około 5000 ton przyjaznego dla środowiska białka i lipidów. Białko jest stosowane między innymi w paszach dla ryb i karmach dla zwierząt domowych. Założyciele Volare badają ultrawydajny sposób na utrzymanie składników odżywczych w łańcuchu pokarmowym – z pomocą muchy czarnego żołnierza.

Produkujemy wysokiej jakości białka i lipidy ze strumieni ubocznych produkcji żywności, co ma niezwykle pozytywny wpływ na środowisko. Dzięki nowemu obiektowi będziemy w stanie odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na białko przyjazne dla klimatu w Europie – mówi dyrektor generalny Volare, Tuure Parviainen.

 Zakład Volare na skalę przemysłową będzie pierwszym tego rodzaju w Finlandii i jednym z nielicznych w Europie. Ponieważ obiekt wykorzystuje autorską i unikalną technologię Volare, proces produkcji białka będzie zużywał prawie 30% mniej energii w porównaniu z podobnymi rozwiązaniami.

 To prawda, że ​​nasze nawyki żywieniowe powoli stają się coraz bardziej zrównoważone – ale nie stanie się to z dnia na dzień. Możemy jednak znacznie szybciej zmienić nawyki żywieniowe ryb i zwierząt domowych i wywrzeć bezpośredni wpływ na emisje – dodaje Parviainen.

Społeczne uwarunkowania produkcji karmy

Karma dla zwierząt domowych już dawno przestała być po prostu źródłem pożywienia. Jest ona za to coraz częściej odzwierciedleniem stylu życia ich właścicieli. Zwierzęta domowe są członkami rodziny, a ich właściciele mają takie same wymagania dotyczące karmy jak i własnej diety. Nowe trendy jak na przykład zrównoważony rozwój lub produkty ekologia odgrywają coraz ważniejszą rolę w komunikacji marek karmy dla zwierząt domowych.

Opracowano na podstawie:

https://www.minebea-intec.com/en/

https://volare.fi/