Raport: Nawyki żywieniowe Polaków

Na zwyczaje zakupowe Polaków w ostatnich latach wpłynęła nie tylko inflacja, ale także pandemia. Oznaczała ona m.in. długą przerwę w stołowaniu się na mieście, z drugiej – rosnącą popularność zamawiania żywności online. Część Polaków ze względu na dłuższy pobyt w domu i możliwość lepszego spożytkowania czasu, dotąd przeznaczanego na dojazdy do miejsca zatrudnienia, zaczęła bardziej dbać o swoje posiłki. Inni z kolei nabrali zwyczaju podjadania podczas pracy na home – office. Eksperci firmy MyBestPharm  opracowali  raport Nawyki zdrowotne i żywieniowe Polaków w czasach wielkiej inflacji.

Najważniejsze wnioski

 • 50% Polaków ograniczyło wydatki na jedzenie z powodu inflacji
 • Najczęściej wydatki na żywność ograniczali mieszkańcy Wrocławia, Poznania i Białegostoku
 • 37,3% Polaków wydaje na żywność 1500 – 2000 złotych miesięcznie
 • Ponad 1500 złotych w miesiącu na jedzenie najczęściej wydają mieszkańcy Wrocławia – takie wydatki deklaruje aż 76,5% z nich
 • 1/3 Polaków po pandemii zaczęła odżywiać się zdrowiej
 • Najpopularniejszą dietą w Polsce jest dieta wegetariańska – stosuje ją około 21,5% respondentów. Najwyższy odsetek wegetarian posiada Wrocław: aż 34%
 • 39,3% Polaków regularnie stosuje suplementy diety i witaminy, a 17,7% robi to sporadycznie. Suplementacja największą popularnością cieszy się w Warszawie
 • Nieco mniej niż połowa Polaków – 49% – dobrze ocenia swój stan zdrowia
 • 30,7% Polaków to palacze. Największy odsetek osób palących odnotowano w Szczecinie – aż 38% mieszkańców
  Tylko 36,4% Polaków ćwiczy regularnie. Co piąty Polak w ogóle nie uprawia żadnego sportu. Najaktywniejsi są mieszkańcy Szczecina, Białegostoku oraz Warszawy
 • 12,8% Polaków nie poddaje się badaniom profilaktycznym
 • Za działanie najważniejsze dla zdrowia Polacy uważają unikanie stresu – taką deklarację składa 32,5% respondentów.

 

Warto zapamiętać

Badania pozwoliły lepiej poznać zwyczaje Polaków, które wpływają na ich zdrowie. W ich toku zweryfikowano także opinie na tematy takie jak działania ważne dla zdrowia. Wyniki ankiet pokazują, że większość Polaków zdaje sobie sprawę ze znaczenia takich rzeczy jak aktywność fizyczna czy prawidłowa dieta. Znaczący odsetek przynajmniej próbuje uprawiać sporty, jeżeli nie regularnie, to sporadycznie, około 2/3 Polaków dba o dietę, ponad 60% sypia minimum siedem godzin na dobę, ponad połowa mieszkańców z troski o zdrowie miast sięga po suplementy, a około 65% chciałoby zmienić na lepsze swoje nawyki dotyczące ruchu oraz odżywiania. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że wciąż duża część Polaków (ok. 30%) pali papierosy, co czwarty Polak nie uprawia żadnego sportu, a ponad 12% nie poddaje się badaniom profilaktycznym. To pokazuje, że mimo rosnącej świadomości w kwestiach prozdrowotnych, w Polsce pozostaje w zakresie dbałości o zdrowie jeszcze wiele do zrobienia.

Okiem eksperta

Aleksandra Zator, dietetyk:

Nawyki zdrowotne i żywieniowe wiążą się z powtarzalnym zachowaniem związanym z pozyskiwaniem i spożywaniem pokarmu. Są odpowiedzią nie tylko na głód fizjologiczny, ale także zaspokajają potrzeby społeczne oraz regulują emocje. Sposób żywienia każdego człowieka kształtuje się już od narodzin. Czy czynnik zewnętrzny taki jak inflacja jest w stanie wpłynąć na wybory żywieniowe Polaków?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na zadane pytanie, chciałabym przedstawić czym tak właściwie jest zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje zdrowie jako „stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak chorób i dolegliwości”. Od 1948 roku została ustalona koncepcja pól zdrowotnych Lalonda, która przedstawia jego determinanty. W większości (53%) o naszym zdrowiu decyduje styl życia, w 21% środowisko fizyczne, 16% czynniki genetyczne, a opieka zdrowotna stanowi jedynie 10%.

W utrzymaniu stanu zdrowia niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna i wykonywanie odpowiedniej ilości kroków (10 0000 dziennie). Zaledwie 36,4% ankietowanych uprawia regularnie ćwiczenia, a aż 1/5 nie jest aktywna wcale. Za działanie prewencyjne w utrzymaniu zdrowia, najważniejsze dla respondentów jest unikanie stresu (32,5%). Sen jest najlepszą formą regeneracji dla naszego organizmu, blisko 40% ankietowanych ma nieodpowiedni czas snu.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów rekomendują suplementację kwasu foliowego u każdej kobiety w wieku rozrodczym, a Światowa Organizacja Zdrowia suplementację witaminy D szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a nawet przez cały rok u dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Blisko 43% respondentów stosuje się do tych wytycznych i przyznaje, że stosuje regularnie suplementy diety. A co z pozostałymi 60%?

Uważam, że przeprowadzone badanie powinno być podstawą do pogłębiania wpływu inflacji oraz skutków pandemii na życie Polaków. Jak takie sytuacje przełożą się na: masę ciała, niedobory witaminowo-pierwiastkowe, zwiększenie profilaktyki diagnostycznej, mniejsze ilości wyrzucanego jedzenia, naszą aktywność fizyczną w perspektywie długofalowej? Swoje zdrowie kształtujemy każdego dnia. Wraz ze wzrostem wiedzy, łatwiejszego dostępu do pożywienia, rozwiniętej medycynie – jesteśmy w stanie realnie wpływać na długość życia. A to ono jest dla nas najcenniejsze.

cały raport do pobrania:

Nawyki zdrowotne i żywieniowe Polaków w czasach wielkiej inflacji – RAPORT 2023