Syrop klonowy jako zamiennik cukru

Pojawiły się doniesienia o nowych możliwych zastosowaniach syropu klonowego. 100% czysty syrop klonowy ma zawierać ponad 100 związków takich jak witaminy i minerały, aminokwasy, fitohormony i 67 polifenoli, co sprawia, że ​​jest to zdrowszy wybór niż biały cukier lub inne rafinowane słodziki – twierdzą autorzy badania.

Badanie zostało sfinansowane przez Quebec Maple Syrup Producers (QMSP) i Ministère de l’Agriculture, des Pêcheries et de l’Alimentation du Québec (MAPAQ) w ramach inicjatywy produkcji zdrowej żywności, Program Alimentation santé. Przeprowadzone zostało  przez naukowców z Université Laval, kierowanych przez André Marette’a z Centre de recherche de l’Institut universitaire de cardiologie et de pneumologie de Québec oraz Marie-Claude Vohl z Instytutu Żywienia i Żywności Funkcjonalnej.

Autorzy badania twierdzą, że syrop klonowy, stosowany jako substytut rafinowanych słodzików i cukrów, może pomóc producentom żywności i napojów w naturalny sposób zwiększyć słodycz ich produktów bez potrzeby stosowania rafinowanych produktów.

Syrop klonowy można dodawać do żywności  typu paleo, surowej żywności i produktów naturalnych. Może być używany do aromatyzowania deserów, wypieków oraz przekąsek.

Maple syrup better than refined sugar for cardiometabolic health – research