Kierunek Vege i dzień hummusa

Na rosnące zainteresowanie hummusem przekłada się nie tylko wzrost świadomości żywieniowej Polaków, ale także coraz większa dostępność i wybór tego bliskowschodniego produktu na polskim rynku. Kategoria hummusów jest jedną z najszybciej rozwijających się kategorii wśród produktów wegetariańskich. W samym roku 2022 sieć Biedronka odnotowała 25% wzrostu sprzedaży różnych wariantów tego produktu w porównaniu do roku poprzedniego. ​

Jak wskazuje przeprowadzone przez Biedronkę oraz instytut badawczy IPSOS badanie zwyczajów żywieniowych Polaków, już co trzeci z nas deklaruje spożywanie produktów wegetariańskich. Na popularności zyskują wszystkie bezmięsne kategorie, ale najczęściej wybieranymi są hummusy, pasztety roślinne oraz mleko roślinne.

Hummus świetnie sprawdza się jako zamiennik tradycyjnych past do smarowania. W skład tradycyjnego hummusu wchodzi przede wszystkim ciecierzyca, która jest dobrym źródłem białka roślinnego, w związku z czym hummus może być wartościowym elementem diety. Warto wspomnieć również o jego bogatych walorach smakowych – dodany do odpowiednich posiłków może znacznie wzbogacić odczucia sensoryczne.

Tutaj prezentujemy inne smaczne produkty wegańskie – medalistów Good Vege 2023:

Zwycięzcy konkursu Good Vege – edycja 2023

Więcej o trendach w produkcji żywności wege:

Kierunek Vege (zapowiedzi)