Innodairy 2023 – nasza relacja

29 edycja mleczarskiej konferencji organizowanej przez Katedrę Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyła się w Mrągowie. Sponsorzy i mleczarze dopisali: w trakcie trzydniowych obrad odbyło się 28 prezentacji tematycznych a swoją ofertę dla mleczarstwa zaprezentowało 29 firm-sponsorów.

Spotkanie odbyło się pod hasłem optymalizacji kosztów operacyjnych i większość prezentacji w mniejszym lub większym stopniu dotyczył tych obszarów.

Wykład plenarny sympozjum Innodairy wygłosił dr hab. Piotr Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej. Naukowiec przedstawił perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w branży mleczarskiej. Algorytmy, które od kilku miesięcy robią furorę w świecie nowych technologii, w przemyśle spożywczym mogą służyć do detekcji anomalii, optymalizacji zużycia zasobów czy monitorowania dobrostanu zwierząt, jakości substratów i bezpieczeństwa procesów. Cyfrowy bliźniak to z kolei wirtualny model całego zakładu, procesu etc., na którym sztuczna inteligencja może prowadzić symulacje i proponować zmiany, jakie należy wprowadzić w praktyce. – Przeprowadziliśmy już taką symulację jako ćwiczenie. Algorytm zbadał każdy element procesu osobno, później porównał wyniki i zaproponował oszczędności – podał naukowiec. Dodał, że liczba zmiennych, którą przeanalizował cyfrowy mózg jest niedostępna dla człowieka. Cyfryzacja właśnie wkracza na nowy poziom i ten, kto będzie się jej opierał może szybko zostać w tyle.

Calvatis zdobywa rynki na sześciu kontynentach i to nie ostatnie słowo tego producenta chemii myjącej – mówił przedstawiciel firmy Maciej Grzybowski, który półżartem zapowiedział otwarcie biura na Antarktydzie. Calvatis znany jest z tego, że proponuje redukcję kosztów dla firm mleczarskich dzięki dodatkom do środków myjących.

Opakowanie kartonowe z „daszkiem” to wizytówka firmy Elopak. Trendy konsumenckie oraz wyzwania ekologiczne są inspiracją do nowych pomysłów. Odpowiedzią na te potrzeby jest tzw. brązowy karton, który posiada jedną warstwę mniej, posiada mniejszy ślad węglowy i wymaga niższego nakładu energii do wytworzenia. Innym rozwiązaniem, które omawiała Katarzyna Miedzińska z Elopaku, były polimery, które mogą zastąpić aluminium jako barierę w opakowaniach.

W czasach poszukiwań oszczędności niezastąpiona jest osławiona optymalizacja. Temat omówił Jan Szpiek z Chr. Hansen, który radził zacząć ten proces od pomiarów i analizy. Na przykładzie produkcji serów wskazał, aby dokładniej dawkować ilość tłuszczu i wody. Dzięki urządzeniom firmy, którą reprezentował, optymalizacja w tym zakresie ma przynieść wymierne efekty i uśmiech każdego prezesa mleczarni.

Michał Łukaszewicz przedstawił ofertę Optiflow a przede wszystkim miksery, które mogą być pomocne przy optymalizacji kosztów i inwestycji w jakość procesu. Ważnym elementem oszczędności jest sprawność pracy pomp: porównał sprawność pracy różnych dostępnych na rynku pomp i obliczył oszczędności energii przy zastosowaniu oferowanego przez siebie rozwiązania.

Koledzy z działu części zamiennych Marcina Tomczyka z Multivac nazywają ich Smart Serwis online wrotami do świata firmy. Na początku był to po prostu sklep z częściami zamiennymi, który ewoluował w zaawansowany serwis klienta ze skonfigurowanymi maszynami, z dostępem do protokołów i notatek i możliwością dodawania maszyn z rynku wtórnego. Rozwinięciem serwisu jest płatny Smart Service z dostępem do wydajności, jakości i czasami przestojów i wąskimi gardłami produkcji.

Szereg optymalizacji technicznych i technologicznych przy produkcji serów zaprezentował Kacper Kamieniecki z Tewes-Bis. Zajął się szczegółowo zagadnieniami minimalizacji strat tłuszczów do serwatki czy optymalnym wykorzystaniem białka w procesie produkcji serów.

Pompy ślimakowe i rotacyjne oraz perystatyczne i  ich zastosowanie w oczyszczaniu ścieków mleczarskich były przedmiotem prezentacji Piotra Podobińskiego z Netzsch. Podobiński zaprosił wszystkich do zapoznania się z ofertą firmy na ich stronach internetowych.

Wojciech Walesieniuk z PGI zaprezentował filozoficzny referat dotyczący oszczędności i decyzji zakupowych w trakcie kryzysu. Walesieniuk nie lubi oszczędzania, bo ono zwykle oznacza dla maszyn gorszy serwis i krótszą trwałość. Czasami oszczędzanie przechodzi w patologiczną formę i zaczyna się kojarzyć ze skąpstwem. Jakie są wady oszczędzania? Jest bezpieczniejsze niż inwestowanie, ale jednocześnie pieniędzy nie pomnażamy. Walesieniuk proponuje słowo poszanowanie zamiast oszczędzania.

Dobra atmosfera towarzyszyła rozmowom o technologiach i nowych smakach.

 

Oto, jakie technologie oferowali dostawcy w tym roku:

 

 

 

Tutaj nasza relacja opublikowana na łamach AGROindustry 2/2023