Dzień mleka na kampusie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Frekwencja na „Dniu Mleka” przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Kampus odwiedziło setki osób, w tym zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i goście z dalszych zakątków Polski. Wydarzenie zakończyło się o godzinie 15:00, pozostawiając uczestników z mnóstwem nowych informacji i pozytywnych wrażeń.

Jednym z najbardziej obleganych punktów programu były warsztaty tematyczne, które odbywały się zarówno w Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności, jak i na Wydziale Technologii Żywności. Uczestnicy mogli nauczyć się oznaczania zawartości cukru w napojach za pomocą refraktometru, testować swoje zmysły w identyfikowaniu zapachów i barwy, a także dowiedzieć się więcej o olejkach eterycznych i ich zastosowaniu. Warsztaty te były nie tylko edukacyjne, ale także praktyczne, co przyciągnęło zarówno młodzież, jak i dorosłych.

Strefa wystawiennicza cieszyła się również dużym zainteresowaniem. Odwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie produkcji i przetwórstwa mleka oraz porozmawiać z producentami, takimi jak ACTINATA Podhalańska Grupa Rolników czy MELBA MĘDRALA Spółka Jawna i Krajowy Związek Hodowców Bydła Polskiego Czerwonego. Szczególną uwagę przyciągały pokazy nowoczesnych aparatów udojowych oraz elektronicznego nosa do oceny jakości mleka. Atmosferę wydarzenia umilali przedstawiciele Zespołu Słopniczanie ze Słopnic w powiecie Limanowskim.

Dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w licznych konkursach i zabawach, które miały na celu edukację poprzez zabawę. Warsztaty „Produkcja lodów” oraz „Sery twarde i miękkie – dlaczego tak bardzo się różnią?” były prawdziwymi hitami, a dzieci z fascynacją obserwowały procesy technologiczne i zadawały mnóstwo pytań.

 

stał się tętniącym życiem miejscem, gdyż odbył się tam „Dzień Mleka”. Wydarzenie odbyło się 14 czerwca 2024 roku na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy ulicy Balickiej 104. Miało na celu promocję projektu badawczego „Sieć badawcza uczelni przyrodniczych na rzecz rozwoju polskiego sektora mleczarskiego” oraz popularyzację wiedzy na temat wartości odżywczych i prozdrowotnych właściwości mleka i produktów mlecznych.
Pierwszy „Dzień Mleka” bez wątpienia okazał się wielkim sukcesem. Udało się nie tylko promować projekt badawczy, ale także zwiększyć świadomość na temat korzyści zdrowotnych płynących z spożywania mleka i jego przetworów. Wysoka frekwencja oraz pozytywne opinie uczestników potwierdziły, że takie inicjatywy są nie tylko potrzebne, ale i bardzo wartościowe.

Serdecznie gratulujemy inicjatywy!