Belgowie uwarzyli piwo na cześć polskiego bohatera

Belgowie nie zapomnieli o polskich bohaterach. Z okazji okrągłej, 80-tej rocznicy wyzwolenia spod niemieckiej okupacji, uwarzyli piwo na cześć polskich wyzwolicieli. Browar De Poes ma swoją siedzibę w Tielt i wspólnie ze stowarzyszeniem Pierwsza Polska Dywizja Pancerna – Belgia uwarzył właśnie piwo, aby uhonorować Polaka – bohatera Belgii i Holandii i jego żołnierzy.

80 lat temu na terenie Beneluxu toczyły się krwawe walki: generał Stanisław Maczek i jego 1. Brygada Pancerna wyzwalali  belgijskich miasta. Polscy żołnierze humanitarnie traktowali mieszkańców wyzwolonych ziem, stając się tam bohaterami. Piwo General Maczek to mocne belgijskie piwo typu Blonde, 8% obj., górnej fermentacji, refermentujące w butelce. Piwo dostępne będzie pod koniec sierpnia. Skrzynka (24 butelki 0,33) kosztuje 50 euro. Kontakt: info@brouwerijdepoes.be

Genialny polski oficer

Stanisław Maczek światową sławę zyskał w latach 1944-1945, gdy jego 1 Dywizja Pancerna wyzwoliła Ypres, Gandawę, Axel i Bredę. Generał swój 1800-kilometrowy szlak bojowy zakończył 5 maja 1945 roku w Wilhelmshaven, gdzie przyjął kapitulację dowództwa bazy niemieckiej marynarki wojennej.

Formacja Maczka uchodziła za elitarną. Skutecznie i szybko otaczała niemieckie odziały nie dając im żadnych szans na wycofanie się na dogodne pozycje. Jego żołnierze humanitarnie traktowali mieszkańców wyzwolonych ziem dlatego stał się on bohaterem w Belgii i Holandii. Kampanię holenderską dywizja ukoronowała zdobyciem 29–30 października Bredy. W wyzwolonym mieście zapanował niebywały entuzjazm, a wkraczających żołnierzy witały napisy w oknach i wystawach: „Dziękujemy Wam, Polacy!” W opiniach wielu ekspertów generał Maczek przewyższał znanych dowódców alianckich. Pułkownik Franciszek Skibiński, wieloletni podkomendny generała i szef jego sztabu, tak scharakteryzował swego dowódcę: Maczek był bardzo czynny i energiczny, a przy tym spokojny i opanowany, bardzo przystępny. Obdarzony wybitnym talentem taktycznym. Z długoletniej obserwacji jego dowodzenia mógłbym przytoczyć wiele przykładów bardzo oryginalnych rozwiązań, odznaczających się nie tylko doskonałym wyczuciem sytuacji i terenu, ale również śmiałością i rozmachem.

więcej o browarze:

https://www.facebook.com/brouwerijdepoes

więcej o stowarzyszeniu:

https://www.facebook.com/people/Eerste-Poolse-Pantserdivisie-Belgi%C3%AB/100064316847066/

więcej o Generale Maczku znajdziecie tutaj:

https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/stanislaw-maczek/101628,Najskuteczniejszy-polski-dowodca-w-II-wojnie-swiatowej-General-Stanislaw-Maczek-.html