Sojusz browarów przeciw upadkowi kultury piwnej

Wartość regionalnych browarów nie jest mierzona liczbą wyprodukowanych hektolitrów, ale ich zaangażowaniem w
społeczności, stowarzyszenia i pracę wolontariacką. To poświęcenie nie zna granic, dlatego nie możemy się doczekać współpracy z podobnie myślącymi, niezależnymi browarami w Europie! – mówi Stefan Stang z niemieckiego stowarzyszenia Private Brauereien.

Nowa inicjatywa „Independent Brewers of Europe” (IBE) postrzega siebie jako ogólnoeuropejską grupę interesów niezależnych browarów. IBE będzie prowadzić kampanię przeciwko niesprawiedliwościom na rynku piwa. Jej celem jest
obrona różnorodności piw rzemieślniczych i zapewnienie im wystarczającej obecności na rynku.

IBE nie jest zarejestrowanym stowarzyszeniem, ale sojuszem organizacji z różnych krajów europejskich. Członków łączą te same wartości i przekonania, a ich współpraca została przypieczętowana uściskiem dłoni. Sami finansują swoją działalność, a składki są dzielone według wolumenu produkcji, który reprezentują. Obecnym rzecznikiem grupy jest Huber Stöhr, dyrektor zarządzający i właściciel browaru Schloss Eggenberg w Górnej Austrii oraz przewodniczący „Independent
Breweries of Austria”.

Rynek jest coraz bardziej zdominowany przez kilka dużych międzynarodowych browarów. Te globalne korporacje
konsekwentnie koncentrują swoją produkcję na gustach masowego rynku. Każdy, kto warzy i sprzedaje tak duże ilości piwa, nie może skupić się na specjalnościach. Wraz ze wzrostem koncentracji rynku następuje spadek różnorodności, a w większości krajów europejskich szaleje bezlitosna wojna cenowa. Celem IBE nie jest walka z globalnymi graczami, ale rywalizacja z nimi w uczciwy sposób, aby konsumenci mieli możliwość wyboru spośród najlepszych produktów na rynku.

Dominacja piw koncernowych jest zauważalna we wszystkich krajach – mówi Mike Benner, dyrektor zarządzający SIBA w Wielkiej Brytanii. Będziemy głosem tysięcy browarów, od poszczególnych krajów po Brukselę, gdzie do tej pory byliśmy słyszani zdecydowanie za mało – dodaje.

Kim są “Independent Brewers of Europe”?
IBE to sojusz krajowych stowarzyszeń reprezentujących niezależne browary. Wśród członków-założycieli (styczeń 2024 r.) znalazły się następujące stowarzyszenia:
1. Austria: Unabhängige Privatbrauereien Österreichs
2. Czechy: Českomoravský svaz minipivovarů z.s.
3. Finlandia: Pienpanimoliitto
4. Francja: Syndicat National des Brasseries Indépendantes (SNBi)
5. Holandia: craftbrouwers.nl
6. Niemcy: Private Brauereien
7. Polska: Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych (PSBR)
8. Szwajcaria: Die freien Schweizer Brauereien
9. Wielka Brytania: Society of Independent Brewers and Associates (SIBA)
10. Włochy: Unionbirrai