EKOINWESTOR

 

Konkurs „Ekoinwestor w przemyśle spożywczym” odbywa się od 2016 roku. Celem konkursu jest wyróżnienie zakładów produkcyjnych, które w sposób szczególny dbają o ochronę środowiska i przyszłość kolejnych pokoleń. Oceniają fachowcy, którzy biorą pod uwagę konkretne parametry takie jak wartość wdrożonej inwestycji [PLN], oszczędności energii [kWh/rok]; [GJ/rok], obniżenie emisji CO2 [ton/rok] (Mg/rok) czy obniżenie zużycia wody [m3/rok].

POBIERZ REGULAMIN I KARTĘ ZGŁOSZENIA 2024 (kliknij)

Laureaci 2024:

PepsiCo Polska za inwestycję w portfolio własnych odnawialnych źródeł wytwarzania energii, co pozwoliło na obniżenie emisji o 4 015 [T/rok]

Coca-Cola HBC Polska za proces rekuperacji energii cieplnej na instalacji rozpuszczania cukru. Sumaryczna redukcja zużytej energii: 1 318 980 [kWh/rok]

Laureaci edycji 2023:

Hochland Polska  za podczyszczalnię ścieków na terenie zakładu produkcyjnego w Węgrowie. Inwestycja, będąca elementem gospodarki obiegu zamkniętego, znacząco przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych, wzrostu efektywności energetycznej oraz redukcji emisji zanieczyszczeń.

SM Mlekovita za budowę niezależnej energetycznie fabryki biofermentacji przy zakładzie produkcyjnym SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Inwestycja, będąca obiektem biogospodarki, daje zakładowi produkcyjnemu niezależność energetyczną w procesie oczyszczania ścieków i zagospodarowywania odpadów. Zapewnia także bezpieczeństwo w zakresie gospodarki ściekowej i odpadowej. Inwestycja pozwoliła na oszczędności energii rzędu 12500 MWh rocznie.

SM Mlekpol za budowę biogazowni z kogeneracją 1,2 MW w Grajewie. Inwestycja pozwoliła na zmniejszenie zużycia energii o 254 216 GJ/rok.

Coca-Cola HBC Polska za całościowy projekt poprawy efektywności energetycznej w zakładzie w Radzyminie, polegający na wymianie kotła wodnego, automatyzacji kolektora wody gorącej oraz instalacji centralnego sterowania dla agregatów, pozwalający na oszczędności energii 1319 MWh/rok i obniżający emisję dwutlenku węgla o 184 ton rocznie

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu za wieżę chłodniczą (montaż zbiornika gorącej wody powrotnej na instalacji CIP dla warzelni) dającą oszczędność energii 200 MWh/rok przy 5 mln hektolitrów rocznej produkcji (0,04 kWh/hektolitr piwa)

Krynica Vitamin za izolację termiczną dachu. Inwestycja przy stosunkowo niewielkim nakładzie poniesionych kosztów pozwoliła na oszczędności energii rzędu 1030 MWh rocznie.

OSM Siedlce za instalację odzysku ciepła z serwatki. Inwestycja dała zakładowi produkcyjnego oszczędności energii ponad 1856 MWh rocznie.

 

Serdecznie gratulujemy dobrze przeprowadzonych inwestycji oraz osiągniętego efektu.

 

 

 

 

 

 

Poznajcie Ekoinwestorów 2022:

 

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Konkurs odbywa się pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

tutaj edycja 2019

Ekoinwestor w Przemyśle Spożywczym – branżowy ekokonkurs

 

tutaj relacja z edycji 2018

Ekoinwestorzy w przemyśle spożywczym wybrani

 

tutaj edycja 2016:

EKOINWESTOR 2016 w Przemyśle Spożywczym