José Jordão, prezes AIJN – przywrócić sokom wiarygodność

Po pierwsze, zanim skoncentrujemy się na konsumentach, musimy powstrzymać u źródła bardzo stronniczy sposób postrzegania soków przez władze i instytucje. Równie ważne jest posiadanie naukowego potwierdzenia, które pozwoli przywrócić sektorowi soków należne mu miejsce. Właśnie dlatego FJM skupia się w dużej mierze na nowych badaniach prowadzonych przez panel ekspertów (Scientific Expert Panel, SEP), w którego skład wchodzi sześciu cenionych naukowców wraz z zespołami z Europy, Kanady, Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Tutaj nie da działać się pospiesznie, dlatego najważniejsi interesariusze naszej branży tzn. rozlewnie, podmioty pakujące i dostawcy owoców, muszą cierpliwie czekać na dobre wieści z aktualnie prowadzonych badań. Wstępne wnioski potwierdzają, że większość wcześniejszych badań nie odróżniało soków od wszystkich innych słodzonych cukrem napojów, co w konsekwencji doprowadziło do niepoprawnych wniosków dotyczących zagrożeń związanych ze spożyciem cukrów zawartych w sokach owocowych. Jesteśmy przekonani, że badania SEP zmienią to podejście. Nasze badania już wkrótce zakończą się ogłoszeniem zaskakujących nowych wniosków dotyczących zalet spożywania soków w naszej diecie. Nadspodziewanie dobre wyniki obecnie znajdują się w fazie recenzowania i publikacji w uznanych czasopismach naukowych. Badania te pozwolą nam przekazać ważne informacje konsumentom i staną się poważnym argumentem stawiającym nasz sektor na znacznie bardziej równoważnej pozycji w stosunku do przedstawicieli władz i służby zdrowia.

Trzecim i prawdopodobnie decydującym frontem jest proces konsultacji publicznych EFSA dotyczący cukrów. Celem oceny jest podejście EFSA oparte na „wolnych cukrach” określonych przez WHO Europa. EFSA interpretuje to zadanie jako żądanie przekazania informacji naukowych dotyczących dziennego spożycia „wolnych cukrów” ze wszystkich źródeł żywieniowych.