USA: tysiące zepsutych warzyw i owoców na florydzkich farmach

Tysiące owoców i warzyw uprawianych na Florydzie gnije, ponieważ rolnicy nie mogą sprzedawać swoich upraw. Zebrane plony cukinii i żółtego kabaczka najpierw dojrzewały, a następnie gniły w gorącym słońcu Florydy. Inne stany mają te same problemy – urzędnicy ds. Rolnictwa twierdzą, że szczególnie zagrożone są duże uprawy warzyw liściastych w Kalifornii.

Floryda jest liderem w Stanach Zjednoczonych jeżeli chodzi o zbiory pomidorów, zielonej fasoli, kapusty i papryki. Podczas, gdy niektóre uprawy przeznaczone są na sprzedaż sklepom spożywczym, wielu rolników zaspokaja wyłącznie rynek gastronomiczny – restauracje, szkoły i parki rozrywki. Strata spowodowała efekt domina w przemyśle rolniczym, drugim co do wielkości motorze ekonomicznym Florydy. Przemysł ten generuje 155 miliardów dolarów przychodów i zapewnia około dwóch milionów miejsc pracy.

Około 80% pomidorów uprawianych na Florydzie jest przeznaczonych do restauracji i parków rozrywki, które są obecnie zamknięte

Wielu rolników podarowało produkty bankom żywności. Organizacje charytatywne nie mogą przyjąć jednak wszystkich produktów, a na pozostałe brakuje już miejsca w magazynach.

Właściciele florydzkich farm przekazali już ponad 180 tysięcy kilogramów pomidorów lokalnym bankom żywności. Rolnicy starają się sprzedawać zbiory sklepom spożywczym, ale nie jest to łatwe. Duże sieci mają podpisane umowy z rolnikami uprawiającymi handel detaliczny – wielu z nich ma swoja farmy poza USA.

W ubiegłym tygodniu federalni prawodawcy z Florydy i stanowy komisarz ds. Rolnictwa wysłali listy wzywające amerykańskiego sekretarza rolnictwa do włączenia rolników z Florydy do federalnego programu zakupu i dystrybucji żywności, aby nadwyżki plonów mogły pomóc w wyżywieniu potrzebujących. Według badań przeprowadzonych jeszcze przed pandemią przez Feeding America, ogólnokrajowej sieci banków żywności, dziennie głoduje około 37 milionów Amerykanów.

Niektórzy rolnicy próbowali sprzedawać owoce i warzywa bezpośrednio klientom, co jest podejściem stosowanym w wielu miejscach na świecie, gdzie pandemia uderzyła w przemysł restauracyjny i gastronomiczny. Hurtownicy w Londynie, którzy zwykle sprzedają owoce i warzywa do restauracji, skupili się na dostawach do domu.

 

źródło: abcnews.go.com