Podatek od plastiku? To już przesądzone

Na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbyło się w dniach 17-21 lipca 2020 r., przyjęto konkluzje związane z wprowadzeniem podatku od plastiku.

Podatek, który ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2021 r., będzie obliczany na podstawie masy niepoddanych recyklingowi opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg. Wpływy z podatku zasilą budżet UE.

Niemiecka grupa ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) z zadowoleniem powitała wieść o podatku, twierdząc, że jest on od dawna potrzebny. Choć według przedstawicieli DUH, podatek jest i tak za niski.

Zamiast opierać podatek na wadze niepoddanych recyklingowi odpadów z tworzyw sztucznych, bardziej skuteczne byłoby opodatkowanie nowych opakowań.

Potrzebujemy przepisów, które przede wszystkim położyłyby kres zaśmiecaniu przyrody oraz miast niepotrzebnymi produktami jednorazowego użytku, czy to jednorazowymi plastikowymi butelkami, plastikowymi torebkami czy jednorazowymi kubkami do kawy na wynos.

Jurgen Resch, dyrektor generalny DUH

Wiele firm produkujących butelki plastikowych dąży do osiągnięcia co najmniej 50% materiału pochodzącego z recyklingu do 2030 r. Producenci próbują korzystać również z innych materiałów, takich jak alternatywne surowce pochodzenia biologicznego lub inne niż tworzywa sztuczne. Mają one jednak często większy wpływ na środowisko niż plastik ze względu na większe zużycie energii, emisję CO2 i wagę.

źródło: icis.com