Skandal na rynku oliwy z oliwek we Włoszech – siedem czołowych marek sprzedawało rzekomą oliwę z oliwek extra virgin

Siedmiu dobrze znanych producentów oliwy z oliwek zostało oskarżonych o dopuszczenie do sprzedaży oliwy z oliwek niższego szczebla jako tej z pierwszego tłoczenia. Prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Domniemane oszustwo zostało odkryte przez włoskie media w maju, po czym władza zaczęła badać sprawę. Przyłapano producentów wielkich marek takich jak: Bertolli, Santa Sabina, Primadonna, Carapelli, Coricelli i Sasso. Zarzucono im dopuszczenie do sprzedaży nieco gorszej jakości oliwy z oliwek jako extra virgin – najwyższej jakości i najdroższej.

Oliwa extra virgin zazwyczaj jest złoto-zielonego koloru, wytwarzana poprzez zgniatanie oliwek zaraz po ich zebraniu w procesie nieuwzględniającym żadnych chemicznych substancji, ciepła czy rafinowania. Domniemane oszustwo jest obecnie badane przez prokuratorów w Turynie.

Szkody spowodowane przez tego typu oszustwa są ogromne, nie tylko dla konsumentów ale też dla całego kraju oraz wizerunku włoskich produktów – skomentował Rosario Trefiletti, prezes stowarzyszenia konsumentów Federconsumatori.

Włoski minister rolnictwa Maurizio Martina podkreślił jak ważne jest postępowanie dochodzenia w celu ochrony konsumentów jak również uczciwych producentów oliwy z oliwek we Włoszech. Od miesięcy zwiększamy kontrole jakości. W 2014 roku nasi inspektorzy przeprowadzili 6.000 kontroli i skonfiskowali olej o wartości 10 milionów euro. Sektor oliwy z oliwek jest dla nas bardzo ważny i konieczne jest go chronić – powiedział Martina.

Włochy są drugim po Hiszpanii producentem oliwy z oliwek na świecie. Apulia jest regionem najbardziej wydajnym, po niej Kalabria i Sycylia, wszystkie w południowej części kraju.

Główne stowarzyszenie konsumentów we Włoszech Codacons stwierdziło że ludzie, którzy kupili oliwę z oliwek niższej jakości, powinni mieć prawo do odszkodowania od firm uczestniczących.

Wzywamy każdą rodzinę, która zakupiła oliwę z oliwek od firm przyłapanych w dochodzeniu do żądania odszkodowania w wysokości do 5.000 euro. Jeśli przewinienia te zostaną udowodnione, koszt dla konsumentów będzie ogromny – nie tylko zdrada zaufania, ale także straty ekonomiczne dla ludzi, którzy zapłacili więcej za gorszy produkt – powiedział Carlo Rienzi, prezes stowarzyszenia.

Włochy od wielu lat mają problemy z oszustwami na swoim lukratywnym rynku żywności: szynka suszona na powietrzu produkowana w Europie Wschodniej jest czasami zamaskowana jako włoskie prosciutto, a najbardziej ceniona odmiana włoskiej mozzarelli, która powinna być wytwarzana z mleka bawolic, okazuje się czasami zrobiona z mleka krowiego. Jeśli zbiory oliwek we Włoszech są ubogie, oliwa jest często uzupełniana z dostaw krajów takich jak Grecja i Tunezja, ale sprzedawana jako stuprocentowa włoska oliwa. W 2011 roku stwierdzono, że w czterech z pięciu butelek Włoskiej oliwy z oliwek zawarta jest oliwa o niższej jakości pochodząca z innych krajów basenu Morza Śródziemnego.

źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/11988947/Italian-companies-investigated-for-passing-off-ordinary-olive-oil-as-extra-virgin.html?WT.mc_id=tmgoff_pq_fb_20150423