Czy mleko wielbłądzie może być alternatywą dla mleka krowiego?

Natalia Maryniak

 

Światowy przemysł mleczarski bazuje głównie na przetwórstwie mleka pochodzącego od zwierząt przeżuwających. Zazwyczaj mleko to pochodzi od bydła hodowlanego, którego dostarczycielami są stada krów lub bawołów. Wolumen tego mleka stanowi 96% światowej produkcji całego mleka na świecie [1]. Wielbłądy są zwierzętami również dostarczającymi mleko spożywcze, które jest szczególnie znane w Azji i Afryce. Z uwagi na łatwą adaptację i dobre prosperowanie w większości warunków klimatycznych wielbłądy mogą być hodowane także w warunkach klimatycznych panujących w Europie.

 

W ostatnim czasie obserwuje się poszukiwania alternatywnych źródeł do mleka krowiego czy bawolego z których można by produkować żywność dla alergików, w szczególności dla dzieci. Mleko pochodzenia wielbłądziego może być alternatywnym surowcem do produkcji żywności właśnie dla alergików. Również inne właściwości, które mleko wielbłądzie posiada, mogą skłaniać do decyzji podjęcia jego pozyskiwania i przetwarzania w większej ilości miejsc na świecie.

Właściwości mleka wielbłądziego

Można oczywiście porównywać szczegółowo składy i właściwości mleka wielbłądziego do krowiego i ludzkiego, co uczyniono w Tabeli 1. poniżej.

Tabela 1. Porównanie składu procentowego składników mleka wybranych ssaków, źródło [2].

MLEKO Laktoza Białko ogółem Tłuszcze Kazeina
Wielbłądzie 2,9-4,1 1,8-3,2 1,0-5,0 1,8-2,8
Krowie 3,6-5,3 2,5-4,2 2,7-5,5 2,0-3,2
Ludzkie 7,0-8,8 2,0-2,3 0,5-4,0 1,0-1,2

 

Nawiązując do Tabeli 1. należy nadmienić najważniejsze cechy odróżniające mleko wielbłądzie od krowiego. Mleko wielbłądzie w porównaniu do krowiego zazwyczaj posiada mniejszą ilość tłuszczu oraz laktozy. Ponadto jest bogatsze w takie składniki jak: potas, żelazo czy witamina C [3]. Obniżona zawartość laktozy może sprawiać, że mleko wielbłądzie będzie odpowiednim zamiennikiem do mleka krowiego dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy [4].

Najważniejszym wydaje się jednak być, że mleko wielbłądzie może:

  • wspomagać zdrowie ludzi cierpiących na cukrzycę;
  • poprawiać ogólną odporność organizmu;
  • być zamiennikiem mleka krowiego przy alergiach na jego białka;
  • zapobiegać chorobie zatłuszczenia wątroby.
Udostępnij: